Idiomem 11. edycji Festiwalu będzie WSPÓLNOTA jako odpowiedź na rzeczywistość coraz bardziej konfliktującą i oddalającą od siebie ludzi. Wydarzenie otworzy 18 czerwca o godz.21.30 widowisko plenerowe na Rynku Kościuszki w Białymstoku.
Festiwal przewiduje dwa nurty oraz bogaty program
Nurt studencki stworzy w tym roku siedem uczelni wyższych. W Akademii Teatralnej w Białymstoku wystąpią obydwie polskie szkoły lalkarskie - z Białegostoku i Wrocławia, a także szkoły ze Słowacji, Czech, Niemiec, Szwajcarii i Ukrainy.
Ponadto w programie tegorocznej edycji festiwalu znalazły się m.in. seminaria popularnonaukowe, wykłady w stylu TED, warsztaty mistrzowskie prowadzone przez artystów z USA, Estonii i Niemiec. Przewidziano też warsztaty dla mieszkańców miasta. Podczas festiwalu zostaną również zaprezentowane prace trojga artystów, niezwiązanych na co dzień z lalkarstwem.
Nurt profesjonalny skupia zespoły, które prezentują innowacyjne podejście do sztuki lalkarskiej i teatru ożywionej formy. Podczas 11. edycji wydarzenia zaprezentują się m.in.: Teatr Malabar i Grupa Wolność z Polski, Klaipeda Puppet Theatre z Litwy, Divadlo Continuo z Czech, Lone Wolf Tribe z USA, a także Duda Paiva Company we współpracy z Illusionary Rockaz Company z Holandii. Gospodarz nurtu profesjonalnego, czyli Białostocki Teatr Lalek oraz Teatro Elsinor z Włoch i Dschungel Wien z Austrii, pokażą tytuły będące wynikiem pracy w ramach projektu ConnectUp.
Organizatorami festiwalu są Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Filia w Białymstoku, Białostocki Teatr Lalek oraz Białostockie Stowarzyszenie Artystów Lalkarzy. Wydarzenie wspiera Polski Ośrodek Lalkarski Polunima.
Szczegółowy program festiwalu: https://atb.edu.pl/lalkanielalka-program-2024-pl/
BiałystokOnline patronuje temu wydarzeniu.
24@bialystokonline.pl