Ferma w Kruszynianach? Poseł chce objęcia gminy ochroną Parku Krajobrazowego

2021.02.22 18:50
Poseł Robert Tyszkiewicz chce, aby część terenu gminy Krynki została objęta ochroną Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej. Dzięki temu w okolicach Kruszynian nie będzie mogła powstać ferma drobiu.
Ferma w Kruszynianach? Poseł chce objęcia gminy ochroną Parku Krajobrazowego
Fot: Malwina Witkowska
Od lewej: Maciej Sidorowicz, Robert Tyszkiewicz

"Skarb turystyczny"

W poniedziałek (22.02) poseł na Sejm z Koalicji Obywatelskiej Robert Tyszkiewicz wystosował interpelację poselską do marszałka województwa podlaskiego Artura Kosickiego w sprawie budowy kurników przemysłowych na terenie gminy Krynki (powiat sokólski).

- Ta część naszego regionu to jest skarb naszej historii i kultury, to jest ziemia polskich tatarów, zasłużonych dla naszej niepodległości, dla polskiej kultury. To jest także przestrzeń o niesłychanej wartości przyrodniczej, leżąca w bezpośrednim sąsiedztwie Puszczy Knyszyńskiej. Ten skarb przyrody i kultury jest wciąż zagrożony w związku z prowadzonym procesem inwestycyjnym umiejscowienia tam wielkich, przemysłowych ferm drobiu, które na trwałe zmienią zarówno krajobraz, jak i kulturowy charakter tego miejsca - mówi poseł.

Poseł chce objęcia skuteczną ochroną krajobrazową Kruszynian i okolic – całej południowej części gminy Krynki. Właśnie tam znajdują się m.in. mizar i meczet, które są pomnikami historii RP. Ponadto, większość obszarów jest objęta Naturą 2000 – występują tam siedliska rzadkich zwierząt i ptaków.

- To jest także skarb turystyczny naszego województwa i Polski. Odwiedzają to miejsce turyści z całej Europy, aby podziwiać polskich muzułmanów żyjących od wieków w zgodzie z chrześcijanami, pokazującymi jak w tej części Europy wspaniale różnorodność kulturowa przez wieki była budowana - podkreśla Robert Tyszkiewicz.

Interpelacja do marszałka

"Mimo ogromnego sprzeciwu i kontrowersji wokół sprawy, Burmistrz Krynek Jolanta Gudalewska dwukrotnie zatwierdziła uwarunkowania środowiskowe dla budowy przemysłowych kurników o obsadzie 89 tys. sztuk kurczaków bojlerów w jednym cyklu hodowlanym" - czytamy w interpelacji posła.

Zapytał w niej marszałka Artura Kosickiego o to:
- czy w projekcie uchwały Sejmiku Województwa Podlaskiego ws. zmiany granic Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej zostaną zawarte postanowienia zmierzające do skutecznego wprowadzenia na mającym powstać terenie Parku zakazu, uniemożliwiającego powstanie na tym terenie przedsięwzięć, które potencjalnie mogą oddziaływać znacząco na środowisko;
- czy Marszałek zdaje sobie sprawę z zagrożenia dla dziedzictwa kulturowego Kruszynian, wynikającego z budowy kurników przemysłowych?

Póki co, żadnej uchwały nie ma, ale poseł przez interpelacje chce przyspieszyć działania, które będzie prowadził sejmik.

- Chodzi o to, aby w uchwale sejmiku wykluczyć tzw. obchodzenie przepisów, czyli zamiast jednej wielkiej inwestycji, powstanie 5 mniejszych, ale o takiej samej sile rażenia - dodaje Tyszkiewicz.

Objęcie Kruszynian terenem Puszczy Knyszyńskiej

Od lipca 2020 r. trwają prace nad znalezieniem skutecznego sposobu zapewnienia ochrony dla Kruszynian.

- My wspólnie ze społecznością tatarską i organizacjami pozarządowymi zasugerowaliśmy samorządowi wojewódzkiemu, aby tym sposobem było objęcie Kruszynian terenem parku krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej i w ten sposób zapewnienie stosownej ochrony tego wspaniałego miejsca - tłumaczy poseł.

- Sprawa jest bardzo złożona, bo jesteśmy też terenem rolniczym i wielu z nas jest rolnikami, więc rozumiemy, że są gospodarstwa, które szukają miejsca na rozwój, ale na pewno nie w sposób budowania hal przemysłowych, bo one zabijają nie tylko kulturę, ale i małe gospodarstwa. Mamy warunki do tego by nasze gospodarstwa były ekologiczne, by mogły przyjmować turystów. Rozwój rolnictwa przemysłowego zamyka nam możliwości rozwoju - uważa Maciej Sidorowicz prezes Stowarzyszenia Dolina Nietupy.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1375 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39