Wystawa jest wyjątkowa, bo prezentuje dorobek z wybranych etapów twórczości Zdzisława Beksińskiego w sposób zarówno tradycyjny, jak i bardzo innowacyjny – za pomocą multimediów. Można ją odbierać wieloma zmysłami.
- To jest wystawa multimedialna, poświęcona Zdzisławowi Beksińskiemu. Oprócz ekspozycji, na której będzie można zobaczyć fotografie, od których Beksiński zaczynał swoją działalność artystyczną. Oprócz tego będzie można zobaczyć fotomontaż komputerowy oraz grafikę komputerową. To są prace, które wykonywał już pod koniec swojej drogi artystycznej – mówiła Ewa Barycka z Fundacji Beksiński. - Będzie można obejrzeć także pokaz multimedialny, trwający ok. 30 min. Jest to połączenie muzyki, której słuchał Beksiński, gdy malował i piękne przedstawienie jego działalności artystycznej.
Na wystawie będzie można także wziąć udział w spacerze wirtualnym, dzięki okularom sferycznym i wejść w obrazy Beksińskiego na 7 minut.
- Będą to niezwykłe przeżycia i można wystawę odebrać każdym zmysłem. Jest to inny, nowoczesny sposób przedstawienia twórczości wielkiego artysty – podkreśla Ewa Barycka. - Będzie to na pewno emocjonujące przeżycie.
Wchodzimy na salę wystawową, tutaj panuje lekki półmrok. Prace Beksińskiego oświetlone snopem światła. Przejmujące i poruszające obrazy, fotografie, grafiki. Nie sposób ogarnąć wszystko naraz, bowiem każda praca jest inna, równie absorbująca i angażująca. Twórczość artysty magnetyzuje.
- Wystawa poświęcona jest bez wątpienia wyjątkowemu artyście. Dla nas to wielki zaszczyt i ogromna przyjemność móc prezentować tę ekspozycję. I za tę możliwość dziękuję Fundacji Beksiński oraz Muzeum Historycznemu w Sanoku. Dziękuję także panu marszałkowi województwa podlaskiego za wsparcie przedsięwzięcia. Zapraszamy do podróży przez tę niezwykłą twórczość – powiedziała Joanna Gaweł, wicedyrektor Podlaskiego Instytutu Kultury.
Marszałek województwa podlaskiego, Artur Kosicki wystosował specjalny list na okazję otwarcia wystawy. Fundacja Beksiński, Muzeum Historyczne w Sanoku i Podlaski Instytut Kultury przygotowały prawdziwą artystyczną ucztę dla miłośników twórczości Zdzisława Beksińskiego. (...) Mam nadzieję, że wyjątkowy przekaz zawarty w obrazach Zdzisława Beksińskiego w połączeniu z nowoczesnymi technologiami przypadnie Państwu do gustu.
- W związku z tym, że Beksiński zmarł tragicznie, postanowiliśmy usystematyzować i sformalizować nasze działania. Wystawa, którą można zobaczyć składa się z kilku elementów. Jest to wystawa stała, czyli fotografia z lat 1955-1960. Trzeba wspomnieć, że Beksiński był bardzo znanym fotografikiem i jednym z najwybitniejszych fotografów w tamtym okresie. Prezentujemy także fotomontaż z lat 1997–2000 oraz grafikę z lat 2000-2005. Wszystko to Beksiński tworzył równolegle do swojej twórczości malarskiej. Głównym elementem wystawy jest pokaz multimedialny, który odbywa się na dużym ekranie. To połączenie twórczości Beksińskiego z muzyką, której słuchał podczas tworzenia prac – mówił Janusz Barycki, prezes Fundacji Beksiński.
Muzyka w życiu Beksińskiego była niezwykle ważna. Słuchał jej podczas procesu twórczego nieustannie. Była to głównie muzyka rockowa, jazzowa oraz klasyczna.
Fundacja Beksiński działa na rzecz popularyzacji twórczości Beksińskiego. Podejmuje ku temu różne działania. Jest to m.in. wystawa multimedialna, dostępna teraz w Podlaskim Instytucie Kultury. Są to także koncerty "Świat mistrza Beksińskiego", podczas których w salach koncertowych na dużym ekranie odbywa się pokaz multimedialny obrazów Beksińskiego, a wszystko to wkomponowane jest w dramaturgię muzyki wykonywanej na żywo. Fundacja realizuje również wykłady multimedialne w szkołach.
Ekspozycja prac Beksińskiego niesamowicie przemawia. Środki, jakimi się posłużono by zaprezentować twórczość artysty, powodują, że odbiera się ją na wielu płaszczyznach.
Wystawę można oglądać od soboty (26.03) do poniedziałku (25.04).
WAŻNE SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE
anna.kulikowska@bialystokonline.pl