Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2022-05-14
RATUSZ w Białymstoku, Rynek Kościuszki 10
godz. 18:00 – 00:00
W czasie Nocy Muzeów w przestrzeni plastycznej Muzeum powstanie jedna wspólna praca, a jej twórcami będą wszyscy chętni odwiedzający Muzeum.
godz. 18:00, 20:00, 22:00 – Mistrzowie malarstwa – oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie stałej „Galeria Malarstwa Polskiego”
Galeria Malarstwa Polskiego to reprezentacyjny przegląd dziejów malarstwa od II poł. XVII wieku, ilustrowany pracami Marcella Bacciarellego, Jana Chrzciciela Lampi, Józefa Grassi czy Piotra Michałowskiego. Wielość nurtów malarstwa w sztuce 2 poł. XIX i 1 poł. XX wieku możemy podziwiać na płótnach tak wybitnych twórców jak Olga Boznańska, Jacek Malczewski, Stanisław Wyspiański, Julian Fałat czy fascynujący Stanisław Ignacy Witkiewicz.
godz. 18:00, 20:00, 22:00 – oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie czasowej „Kwiaty Europy”
Wystawa „Kwiaty Europy” to wyjątkowa okazja do zapoznania się najcenniejszymi dziełami sztuki ze zbiorów Muzeum KUL, pośród których znajdują się obrazy i rysunki najznakomitszych polskich malarzy i rysowników – m.in. Jana Matejki, Piotra Michałowskiego, Włodzimierza Tetmajera, Jacka i Rafała Malczewskich, Józefa Chełmońskiego i Stanisława Kamockiego.
Obok nich prezentowana jest nieduża, acz wyjątkowo cenna kolekcja malarstwa obcego, obejmująca dzieła uznanych przedstawicieli sztuki włoskiej, holenderskiej, flamandzkiej i niemieckiej. Wśród prezentowanych obrazów unikatem w skali kraju jest namalowany na blasze XVII-wieczny flamandzki obraz „Kordegarda małp” z kręgu Davida Teniersa Młodszego.
Zachwyt, nie tylko koneserów sztuki, wzbudzają także liczne wyroby rzemiosła artystycznego – zwłaszcza porcelana z najsłynniejszych manufaktur w Miśni, Wiedniu i Berlinie oraz szkło ze śląskich i czeskich wytwórni.
Muzeum KUL w obecnej formule powstało 1 września 2016 r. w wyniku konsolidacji dwóch jednostek o charakterze muzealnym. Trzon zbiorów stanowi gromadzona od 1956 r. kolekcja dzieł sztuki z reaktywowanego po wojnie Muzeum Uniwersyteckiego, działającego nieprzerwanie pod różnymi nazwami do 2016 r. Uzupełniają je dokumenty i pamiątki zgromadzone w latach 2008–2016 w Muzeum Uniwersyteckim Historii KUL.
MUZEUM HISTORYCZNE, Białystok, ul. Warszawska 37
godz. 18.00 – 00.00
Daj się porwać historii – wędrówka z przewodnikiem po wystawach stałych
Podczas Nocy Muzeów można będzie poznać Białystok w okresie jego największego rozkwitu. Obejrzymy widowisko multimedialne „Wersal Północy wśród dźwięków i świateł” na makiecie barokowego Białegostoku. Potem przeniesiemy się w czasie do XX wieku i zwiedzimy ekspozycję „W białostockiej kamienicy”, by zobaczyć, jak na początku tego stulecia mieszkali bogaci białostoczanie. Obejrzymy też makietę słynnego Hotelu „Ritz” , którego na próżno szukać na współczesnych planach miasta. Prezentacje widowiska multimedialnego będą się odbywać co pół godziny od godz. 18.00.
godz. 18:30, 20:30, 22:00 Pokaz przyrządzania tradycyjnej buzy
W Białymstoku na początku XX w. funkcjonowały tzw. „buzny”, czyli lokale serwujące tradycyjną macedońską buzę. Jest to napój bezalkoholowy, przygotowywany z kaszy i zazwyczaj podawany razem z chałwą. W przedwojennym Białymstoku buzy można było się napić między innymi w kawiarni hotelu „Ritz”. Podczas Nocy Muzeów w Muzeum Historycznym odbędą się trzy pokazy przygotowywania buzy: o godz. 18.30, 20.30 i 22.00.
MUZEUM IKON W SUPRAŚLU, ul. Klasztorna 1
godz. 18.00 – 00.00
Wystawa czasowa: BO PRZESZLIŚCIE PRZEZ OGIEŃ I WODĘ…
Wernisaż: 14 maja, godz. 18.00
Muzeum Ikon w Supraślu Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku we współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Nowicy przedstawia wystawę bo przeszliście przez ogień i wodę prezentującą prace ukraińskich malarzy ikonografów.
Ikony artystów zapraszanych przez Stowarzyszenia Przyjaciół „Nowica” na doroczne międzynarodowe plenery ikonopisów prezentowane są na ekspozycjach czasowych w wielu placówkach muzealnych w kraju i zagranicą, a także od 2019 roku w Muzeum Ikon w Supraślu. Wielu ikonografów, spośród grona uczestniczących w nowickich plenerach, pochodzi z Ukrainy.
Prace ukraińskich artystów zachwycają duchowym pięknem i przypominają, że w kraju ogarniętym wojną wciąż przebywają twórcy, których życie zostało na zawsze zmienione. Dlatego prezentowana wystawa jest ważna zarówno w kontekście wizualno-artystycznym, formalnym, jak i w kontekście emocjonalno-poznawczym. Tytuł wystawy dodatkowo skłania do refleksji: bo przeszliście przez ogień i wodę… Przedstawiamy obrazy-ikony wykraczające poza codzienność, będące nadzieją na rzeczywistość pełną harmonii i dobra, wprowadzające odbiorcę w sferę transcendentną, obejmującą jednocześnie to, co widzialne i niewidzialne.
Na ekspozycji pośród wielu różnorodnych tematycznie wizerunków zostanie zaprezentowana ikona Ulyany Tomkiewicz Czterdziestu męczenników z Sebasty, do której nawiązuje tytuł wystawy bo przeszliście przez ogień i wodę… Praca powstała po wydarzeniach na Majdanie w 2014 roku. Pamięć czterdziestu męczenników z Sebasty czci się zawsze podczas Wielkiego Postu – czasu pokuty, refleksji, wyciszenia przygotowującego do przeżycia świąt Wielkiej Nocy. Praca Ulyany Tomkiewicz kieruje zatem do kolejnego wizerunku – do ikony Sergieja Radkiewicza Zmartwychwstanie.
Wystawa czasowa: Archanioł z nieba posłany został, by „Raduj się” rzec Bogarodzicy. Sgrafitto Dymitra Grozdewa
Wernisaż: 14 maja, godz. 18.00
W Noc Muzeów w Sali im. Prof. Jerzego Nowosielskiego zostanie zaprezentowane nowe dzieło Dymitra Grozdewa – artysta zaprezentuje temat Zwiastowania. Wątek ten pozostaje nieprzypadkowy w Supraślu, w którym historycznie i architektonicznie dominuje monaster z cerkwią Zwiastowania Najświętszej Marii Panie, co znalazło swój wyraz również w herbie miasta. Ponadto temat Zwiastowania stanowi również swoistą klamrę w twórczości sakralnej Dymitra Grozdewa – artysta ten sam motyw zrealizował jako pracę dyplomową. Również wybrana technika, w której została zrealizowana praca zaprezentowana w supraskim muzeum, pozostaje nieprzypadkowa. Artysta w technice sgrafitto wykonał wizerunki świętych na elewacji soboru św. Trójcy w Hajnówce – świątyni, którą Jerzy Nowosielski zaprojektował wraz z Aleksandrem Grygorowiczem.
Dymitr Grozdew (ur. 1946) to pochodzący z Bułgarii artysta, który swoje życie związał z Podlasiem. Wykształcenie artystyczne zdobywał w Sofii w Narodowej Akademii Sztuki, następnie kontynuował edukację w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, którą ukończył z wyróżnieniem w 1974 roku, a później zamieszkał w Białymstoku. Aktywność na polu sztuki, podążającego konsekwentnie własną drogą Dymitra Grozdewa, trwa nieprzerwanie od niemal pół wieku. Sprawiła, iż artysta pozostaje postacią znaną i szanowaną postacią Białegostoku. Grozdew jest artystą wszechstronnym, działającym na wielu polach. Swe twórcze zamierzenia realizuje w malarstwie, grafice, rzeźbie czy plakacie. Artysta zajmuje się także konserwacją malarstwa i starodruków. Jednym z nurtów jego działalności pozostaje sztuka sakralna. Jest twórcą dzieł zarówno w świątyniach rzymskokatolickich, jak i prawosławnych. Ważną inspiracją poszukiwań artystycznych Grozdewa stanowi ikona.
MUZEUM W TYKOCINIE, ul. Kozia 2
godz. 18.00 – 23.00
godz. 18:00 – koncert zespołu ILANA w Wielkiej Synagodze
godz. 18:00-23:00 zwiedzanie wystaw „Kidusz dla biblioteki tykocińskiej” oraz „Tykocin w nurcie historii”
Oprowadzanie powtarzane w grupach ok. trzydziestoosobowych, aż do zakończenia Nocy Muzeów.
godz. 20:00 – 21:30 Nocne opowieści bulwarowe – spacer szlakiem zwykłych i niezwykłych historii tykocińskich (początek przed Wielką Synagogą w Tykocinie). Występy Tykocińskiego Teatru Amatorskiego
godz. 22:00 - 23:00 Projekcje filmów dokumentalnych w reż. Dariusza Szady-Borzyszkowskiego „Białystok-Kiriat Bialystok” i „Miszka”
godz. 20:30-23:00 ognisko na parkingu od południowej strony synagogi
MUZEUM WNĘTRZ PAŁACOWYCH W CHOROSZCZY, ul. Pałacowa 2, Choroszcz
godz. 18.00 – 22.00
Wstęp wolny na wystawę stałą Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy w godz. 18:00–22:00.
godz. 21:00 – wieczorny spacer po parku z przewodnikiem
W parku w Muzeum Wnętrz Pałacowych będzie można zrobić sobie zdjęcie z monidłami z Janem Klemensem i Izabelą Branickimi, a w Muzeum wytropić „Muzealnego chochlika", który zostawił na ekspozycji obiekty, które nie powinny się na niej znaleźć. Osoby, które odnajdą wszystkie „fałszywe eksponaty” otrzymają wydawnictwa lub muzealne gadżety.
MUZEUM RZEŹBY ALFONSA KARNEGO, Białystok, ul. Świętojańska 17
godz. 18.00 – 22.00
Mistrzowie i adepci sztuki
Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego zaprasza na oprowadzanie po wystawie stałej, spotkanie z kuratorami wystawy czasowej i warsztaty rzeźbiarskie z Patricią Meunier.
godz. 18:00, 20:00 - warsztaty rzeźby portretowej prowadzone przez PATRICIĘ MEUNIER
PATRICIA MEUNIER – rzeźbiarka i poetka urodzona w Paryżu, w rodzinie polsko-francuskiej. Studiowała literaturę francuską na Uniwersytecie w Paryżu (Université Paris-Est-Créteil-Val-de-Marne, ,,Paris XII”), później sztukę na Akademii Sztuki w Hawrze (Ecole Supérieure d'Art du Havre) oraz na Akademii Sztuk Pięknych w Nîmes (Ecole Supérieure des Beaux-Arts de Nîmes). W 1998 roku przyjechała do Polski i zamieszkała początkowo na Walowej Górze w Zakopanem, gdzie pod opieką artysty rzeźbiarza Stanisława Cukra zaczęła tworzyć rzeźby w brązie. Autorka tomu poezji inspirowanej naturą Les Villageoises (w wersji polskiej podzielony na dwa tomiki: pierwszy, Na Wałowej Górze, wydany w wersji dwujęzycznej w 2020). Wcześniej podczas studiów we Francji powstał tom poezji Les Cathedrales (Katedry, wydany w 2019 r.) zrodzony z zachwytu nad epoką średniowiecza. Od 2008 roku mieszka na Podlasiu. Na przełomie 2010 i 2011 roku w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku odbyła się jej pierwsza w Polsce wystawa rzeźb inspirowana sztuką średniowiecza ,,Rozum – Serce – Zmysłowość”.
Liczba uczestników: 10 os.
Wiek uczestników: 12 lat i powyżej
Czas trwania zajęć: ok. 90 min
Informacje i zapisy: tel. 509 336 862
Zapisy przyjmujemy do 13 maja (piątek) do godz. 12.00
Mistrzowie...
godz. 19:00 – oprowadzanie po wystawie stałej ALFONS KARNY. Opus Vitae
Wystawa prezentuje dorobek artystyczny Alfonsa Karnego, jednego z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy XX wieku. Artysta specjalizował się głównie w rzeźbie portretowej. Rzeźbiarz pozostawił spuściznę około 600 prac wykonanych w różnych materiałach rzeźbiarskich.
Reprezentacyjną częścią wystawy jest Galeria Wielkich Polaków, przedstawiająca rzeźbiarskie portrety najwybitniejszych Obywateli Rzeczypospolitej.
...i adepci sztuki
godz. 18:00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej DYPLOMY 2022 Wystawa prac dyplomowych uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu
Tegoroczne prace dyplomowe ukazują odmienne emocje każdego z uczniów, ich różne myślenie o formie, technice, indywidualne podejście do tematu, materii i sposobu jej przekształcania i wykorzystania. Uczniowie, poszukując środków do własnych wypowiedzi, stworzyli oryginalne, ciekawe, wyjątkowe propozycje.
MUZEUM OBOJGA NARODÓW W BIELSKU PODLASKIM, Ratusz, ul. Mickiewicza 45
godz. 18:00 – 00:00
Harce węgla z kredą
godz. 19:00 – 20:00 – warsztaty dla dzieci „Pejzaż, czyli co widzimy za oknem” – zajęcia plastyczne dla młodszych dzieci lub rysowanie kredą i węglem dla dzieci starszych
godz. 20:00, 21:00 – edukacyjne warsztaty dla dorosłych przy współpracy z lokalną grupą artystyczną „Wspólna Pasja”
Po zwiedzeniu wystawy pejzaży „Zaroiło się od tęcz i zawieruch…” członkowie Wspólnej Pasji zapoznają zwiedzających z techniką rysowania węglem i kredą. Następnie uczestnicy zajęć pod merytoryczną opieką artystów naszkicują zadany temat.
godz. 19:00 – 23:00 – co godzinę oprowadzanie kuratorskie po wystawach: „Zaroiło się od tęcz i zawieruch… Pejzaże ze zbiorów Muzeum Podlaskiego”, „Tajemniczy ręcznik”, „Przyszedł znachor do apteki… Aptekarstwo i ziołolecznictwo na Podlasiu”, „Dawny Bielsk Podlaski w obiektywie”
CENTRUM KULTURY I REKREACJI W SUPRAŚLU, Skarbiec Supraski,
I piętro, ul. Cieliczańska 1, Supraśl
godz. 16:00
W tegoroczną Noc Muzeów zapraszamy na oprowadzanie autorskie po wystawie Kafle Supraskie, która przeniesie nas w minione stulecia, w świat sacrum i profanum, zapisany na glinianych płytkach kafli językiem sztuki i symboliki chrześcijańskiej. Kolekcja kafli, znajdująca się w zbiorach Działu Archeologii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku i Collegium Suprasliense, stanowi oryginalną pozostałość wyposażenia supraskiego monasteru, obejmującą chronologicznie niemal cały okres jego funkcjonowania.
PODLASKIE MUZEUM KULTURY LUDOWEJ
Noc Muzeów w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej będzie w tym roku naprawdę wyjątkowa. Jej hasło: "Bawimy się!". Najpierw zostanie otwarta nowa wystawa stała we wnętrzu chałupy z Dąbrowy-Moczydeł, później będzie można bawić się tak, jak sto lat temu bawili się jej mieszkańcy. Do tańca zagra kapela „Miód na serce”, a odpocząć będzie można przy ognisku.
Nowa wystawa stała jest zatytułowana „Życie dziecka na wsi w latach międzywojennych. Wnętrze chałupy z Dąbrowy-Moczydeł”. To jedna z najpiękniejszych chałup na terenie skansenu, zbudowana w 1926 roku. Dzięki charakterystycznym, niebiesko-białym okiennicom, stała się znakiem rozpoznawczym Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Do niedawna w jej wnętrzu można było oglądać wystawę „Świat wiejskiego dziecka” i drobne jej elementy zostały wykorzystane do stworzenia nowej aranżacji, ale tylko nieliczne.
Nowa wystawa będzie wiernym odtworzeniem wnętrza z okresu międzywojennego. Wśród zabytkowych przedmiotów ze zbiorów Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej zachowało się kilka pamiątek po dawnych mieszkańcach domu, między innymi monidło - portret ślubny właścicieli. Pozostałe przedmioty składające się na ekspozycję pochodzą z tej samej, leżącej w gminie Szepietowo, miejscowości, albo z najbliższej okolicy.
Otwarciu wystawy podczas Europejskiej Nocy Muzeów będzie towarzyszyć niezwykła oprawa. Dzięki kapeli „Miód na serce”, która specjalizuje się w wykonywaniu muzyki tradycyjnej, można będzie poczuć atmosferę, jaka towarzyszyła przed laty wiejskim zabawom. Zabrzmią polki, oberki, walczyki. Tańce odbywać się będą na drewnianym podeście, pod gołym niebem, a jeśli pogodna spłata figla – przeniesiemy się do remizy.
Tam też, bez względu na pogodę, można będzie zobaczyć wystawę zabytkowych instrumentów ze zbiorów Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej oraz archiwalne fotografie z wiejskich potańcówek.
To wszystko już w sobotę (14.05) o godzinie 19.00.
BIAŁOSTOCKI OŚRODEK KULTURY/CENTRUM IM. L. ZAMENHOFA
Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19
Klub Fama, ul. Legionowa 5
Centrum im. Ludwika Zamenhofa 14 maja pracuje w godz. 17:00-24:00, 15 maja jest zamknięte dla zwiedzających
WYSTAWY:
17:00 – 24:00 Żadnej przemocy! / CLZ
17:00 – 24:00 trefnisie – Przemysław PRAKTIS Sieńko / CLZ
17:00 – 24:00 Białystok młodego Zamenhofa / CLZ
19:00 zwiedzanie z audiodeskrypcją
20:00 zwiedzanie z tłumaczeniem na język ukraiński
21:00 zwiedzanie z przewodnikiem
18:00 Pełno ich nigdzie – wernisaż wystawy plenerowej / Rynek Kościuszki przy pomniku J. Piłsudskiego
DLA NAJMŁODSZYCH:
17:00 – 24:00 Sala Gier i Zabaw – przestrzeń twórczej zabawy / CLZ
17:00 – 24:00 Abstrakcyjne wybryki w świecie plastyki / CLZ
kolorowanki Przemysława PRAKTISA Sieńko nawiązujące do wystawy trefnisie
18:00 Z rytmem za pan brat – odkrywamy perkusyjny świat / wiek: 6+ / CLZ
zajęcia muzyczne z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych świata
19:00 Ciekawi Świata / Mali Odkrywcy: Marcin z Lasu – spotkanie z Marcinem Kostrzyńskim / Klub Fama
DLA ODWAŻNYCH DOROSŁYCH:
19:00 Z rytmem za pan brat – odkrywamy perkusyjny świat / CLZ
zajęcia muzyczne z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych świata
GALERIA IM. SLEŃDZIŃSKICH
Sztuka pod_różnymi kątami
godz. 18:00-24:00
RYNEK KOŚCIUSZKI 4 – Galeria Twórczości Sleńdzińskich
W tym roku po raz pierwszy Noc Muzeów z twórczością rodziny Sleńdzińskich w nowej lokalizacji. To doskonała okazja, by zobaczyć jeszcze gorącą aranżację kolekcji przy Rynku Kościuszki 4.
- zwiedzanie nowej odsłony wystawy stałej,
- 19:00-23:00 – „Wielobroczki”, czyli warsztaty tworzenie breloczków inspirowane wielobocznymi obrazami Ludomira Sleńdzińskiego,
- 21:00-24:00 – świetlne wizualizacje na fasadzie w wykonaniu light designera Artura Grycuka,
- wieloboczne puzzle – zabawa dla najmłodszych,
- loteria książkowa – do wygrania atrakcyjne wydawnictwa z naszej księgarni,
- „Wytrop sztukę” – zadanie specjalne!
LEGIONOWA 2 – Galeria Sztuki Współczesnej
Gwiezdny pył. Tym razem zabierzemy Was w pozaziemską podróż wśród kosmicznych obrazów i dźwięków. Działać będziemy w otoczeniu pastelowego malarstwa Stanisława Sierki i baśniowego świata Joanny Sierko-Filipowskiej. Wspólnie stworzymy kolorowe, piaskowe obrazy i odpoczniemy na kosmicznej plaży. O atmosferę zadba MARMØ – młodą krew polskiej sceny elektronicznej, który zagra set DJ-ski z nastrojową, kosmiczną muzyką wygenerowaną na żywo.
- 18:00-24:00 – zwiedzanie wystawy malarstwa Stanisława Sierki i Joanny Sierko-Filipowskiej,
- 19:00-22:00 – set DJ-ski MARMØ,
- warsztaty „Gwiezdny pył” – tworzenie piaskowych obrazów,
- kosmiczny chill out – odpoczynek na kosmicznej plaży,
- „Wytrop sztukę” – zadanie specjalne!
WIKTORII 5 – Galeria Fotografii
Zwiedzający Galerię w Noc Muzeów za sprawą Bartka Warzechy przeniosą się do krainy kojarzonej z wakacyjną beztroską – na grecką wyspę Kretę. Jednak nie zobaczą obrazków bajecznych plaż i krajobrazów. Będą za to poruszające fotografie świadczące o przemijaniu. Następnie w gęstej mgle wykonają sobie na pamiątkę niesamowity portret.
- 18:00-24:00 – zwiedzanie wystawy „Rdza"
- 20:00-23:30 – „Portretowa zadyma" – zadyma fotograficzna w opadzie dymu wykonywanie portretów w wyreżyserowanym oświetleniu na tle wieloboku autorstwa Ludomira Sleńdzińskiego. Fotografie będą wykonywane przez odwiedzających na ich użytek własny pod fachowym nadzorem instruktażowym personelu Galerii oraz wolontariuszy
- 21:15, 22:30 – autorskie oprowadzanie po wystawie Bartka Warzechy „Rdza" – podczas oprowadzań uczestnicy będą mogli posłuchać opowieści autora oraz zadać mu nurtujące ich pytania
- „Wytrop sztukę” – zadanie specjalne!
INSTYTUT PAMIĘCI NARODOWEJ ODDZIAŁ W BIAŁYMSTOKU
ul. Warsztatowa 1️A - Białystok,
godz. 18:00 - 21:00 Cykl filmów edukacyjnych "Co by było gdyby zwierzęta mówiły?" + gry i zabawy (dla najmłodszych odbiorców).
od godz. 18:00 – Rozpoczęcie zwiedzania magazynów archiwalnych Oddziałowego Archiwum IPN z archiwistami, którzy opowiedzą o zasobie, charakterze realizowanych spraw i udostępnianiu akt, o posiadanych bazach danych i ich możliwościach oraz o ich znaczeniu w badaniach naukowych i własnych poszukiwaniach (w 10 – 15 osobowych grupach).
godz. 1️9️:3️0️ – Prezentacja projektu „Archiwum Pełne Pamięci - … aby każdy okruch historii został uratowany” (z krótkim wstępem historycznym)
godz. 1️8️:0️0️ – 2️4️:0️0️ – Omówienie katalogów tematycznych (katalog: rozpracowywanych, nomenklatury, funkcjonariuszy) przygotowanych przez Oddziałowe Biuro Lustracyjne ( omawianie grupowe 10-15 osób ).
godz. 2️1️:0️0️ - Pokaz filmu o Józefie Marcinkiewiczu – wybitnym matematyku - "Wybraniec Bogów” (2021) reż. Konrad Starczewski, Rafał Pękała i Tomasz Matuszczak. (dla starszej grupy wiekowej).
godz. 2️2️:0️0️ Zajęcia edukacyjne ze "Skrzynką Katyńską" (dla starszej grupy wiekowej).
Wydarzenia towarzyszące:
- warsztaty plastyczne: wykonywanie zakładek drewnianych do książek, wycinanki, kolorowanki patriotyczne itd.,
- turniej gier planszowych,
- stoisko z publikacjami IPN.ul. Warsztatowa 1️A - Białystok,
GALERIA ARSENAŁ
ul.A.Mickiewicza 2, Białystok
godz. 18:00–24:00
WYSTAWA
Gdy słońce jest nisko – cienie są długie/ When The Sun Is Low - The Shadows Are Long/ Калі сонца нізка - цені доўгія
WARSZTATY:
"Oddech miasta"
wiek: bez ograniczeń
godz. 18:00 – 24:00
Przed budynkiem Galerii Arsenał w Białymstoku
Po wizycie na wystawie zapraszamy wszystkich do wspólnej pracy przy tworzeniu dziennika oddechu.
Inspiracją do tego działania jest artystka Olga Sazykina i jej praca Dziennik Oddechu. Mimika płucna, nad którą pracuje od 1997 roku. Rysunki są prezentowane na wystawie Gdy słońce jest nisko – cienie są długie.
Udostępnimy zwiedzającym przestrzeń, gdzie każdy będzie mógł wykonać rysunek obrazujący własny oddech. To chwila refleksji i proste działanie. Czas na bycie tu i teraz. Pozornie błahe, a jednak tak istotne.
MUZEUM PAMIĘCI SYBIRU
godz. 19:00 - 01:00
"W sowieckim piekle" – specjalna ścieżka tematyczna.
Każdy z gości będzie miał okazję zapoznania się z muzealną ekspozycją w towarzystwie wykwalifikowanego przewodnika. Ścieżka tematyczna "W sowieckim piekle" została przygotowana w oparciu o wystawę specjalnie na Noc Muzeów i będzie dostępna tylko w jej trakcie. Kolejne wejścia będą odbywać się wyłącznie w grupach wyruszających co kwadrans od 19:00 do 23:30 (ostatnie wejście).
Eksponat miesiąca – malarskie wspomnienia z nieludzkiej ziemi
Na tę noc Muzeum Pamięci Sybiru przygotowało również premierę cyklu „Eksponat miesiąca”. Muzeum Pamięci Sybiru będzie co miesiąc prezentować kolejny obiekt z wciąż rosnących zbiorów, których - przynajmniej na razie – nie można zobaczyć na co dzień na wystawie stałej.
Premiera zobowiązuje, dlatego też pierwszy „Eksponat miesiąca” będzie niezwykły –zaprezentujemy nigdy wcześniej niepokazywane obrazy autorstwa Alicji Romany Edwards. Płótna przedstawiają sybirackie doświadczenia autorki, która jako dziecko została deportowana ze swoją rodziną z okolic Lwowa do Kazachstanu. Wydostała się z niego z Armią Andersa. Po ewakuacji wojska do Persji, młoda Alicja poznała amerykańskiego żołnierza, swojego przyszłego męża. Pani Edwards do dziś żyje i pracuje nad swoimi płótnami w Eureka, w amerykańskim stanie Montana.
Warto przypomnieć, że Muzeum cały czas przyjmuje dokumenty i pamiątki osobiste związane z Sybirem. Dziękujemy naszym dotychczasowym darczyńcom, Sybirakom i członkom ich rodzin, za wspaniałomyślność i zaufanie, bez którego nie moglibyśmy istnieć!
Polski Sybir przez lata i pokolenia - mapping
Korzystając z nocnej aury zostanie zaprezentowany także mapping, wyświetlany na fasadzie budynku Muzeum od strony ulicy Poleskiej. Wszyscy, którzy w czasie Nocy Muzeów będą przechodzić koło placówki, zobaczą poruszającą animację o tym, czym był i jest dla pokoleń Polaków Sybir. W oczekiwaniu na wejście na wystawę zachęcamy do spaceru wokół iluminowanego budynku, rozmowy z pracownikami Muzeum, wizyty w muzealnym sklepie.
UNIWERSYTET MEDYCZNY W BIAŁYMSTOKU/MUZEUM HISTORII MEDYCYNY I FARMACJI
"Światło medycyny i historii"
Dziedziniec Pałacu Branickich:
godz. 18:00 - 24:00 - Wojsko i medycyna - wystawa oraz rekonstrukcja historyczna - Grupa Wschód Stowarzyszenie Pasjonatów Historii Ziemi Podlaskiej oraz kolekcjonerów Militariów
godz. 18:00 - 24:00 - Od Akademii Lekarskiej do Uniwersytetu Medycznego Dziedzictwo medyczne w Białymstoku - wystawa plenerowa
Pałac Branickich, piwnice
godz. 18:00 - 23:00 - Spacer w przeszłość, zwiedzanie piwnic Pałacu Branicach, grupy 30 osobowe
Wejścia: godz. 18:00, 18:30, 19:00, 19:30, 20:00, 20:30, 21:00, 21:30, 22:00, 22:30, 23.00.
Wstęp za okazaniem biletu wydanego na konkretna godzinę. Bezpłatne bilety do odbioru w dniu imprezy od 17.30 w westybulu głównym Pałacu Branickich (parter)
Pałac Branickich, Aula Magna, I piętro
godz. 18:15 - Koncert - Renesansowe i barokowe tańce dworskie - Zespół Muzyki Dawnej FAVORITO przy Fundacji Cantio - Edukacja przez sztukę pod
kierownictwem artystycznym Bożeny Kraśko
godz. 18:30 - opowieści o historii Pałacu Branickich, zwiedzanie dawnego apartamentu królewskiego (Aula Nobilium), konkurs wiedzy pałacowej)
godz. 19:00 - Koncert - Renesansowe i barokowe tańce dworskie cz. II - Zespół Muzyki Dawnej FAVORITO przy Fundacji Cantio - Edukacja przez sztukę pod kierownictwem artystycznym Bożeny Kraśko
godz. 19:15 - opowieści o historii Pałacu Branickich, zwiedzanie dawnego apartamentu królewskiego (Aula Nobilium), konkurs wiedzy pałacowej
godz. 20:00 - Koncert - Renesansowe i barokowe tańce dworskie a. III - Zespół Muzyki Dawnej FAVORITO przy Fundacji Cantio - Edukacja przez sztukę pod kierownictwem artystycznym Bożeny Kraśko
godz. 20:15 - opowieści o historii Pałacu Branickich, zwiedzanie dawnego apartamentu królewskiego (Aula Nobilium), konkurs wiedzy pałacowej
godz. 21:00 - Ukraińskie Impresje - koncert Pieśni ukraińskich Mykola Łysenko. Wykonanie: Marta Wróblewska (sopran). Paweł Pecuszok (tenor), Krzysztof Kiercul (fortepian)
godz. 22:00 - opowieści o historii Pałacu Branickich, zwiedzanie dawnego apartamentu królewskiego (Aula Nobilium), konkurs wiedzy pałacowej
Pałac Branickich, Muzeum Historii Medycyny i Farmacji
godz. 18:00-24:00
Wystawy ukazujące historię medycyny i farmacji
- Z wizytą u stomatologa. Historia i współczesność - przeglądy profilaktyczne Polskie Towarzystwo Studentów Stomatologii o. Białystok
- Historia radiologii - Studenckie Koło Naukowe Napromieniowani przy Zakładzie Radiologii UMB
- W warsztacie diagnosty laboratoryjnego - Zakład Diagnostyki Hematologicznej, Studenckie Towarzystwo Diagnostów Laboratoryjnych UMB
- Wystawa Projekt z ryciny czytany - rewaloryzacja barokowego Ogrodu Branickich w pracach autorstwa: M. H. Rentza, I. Rogali i M. Jackowskiego
- Laboratorium Ignacego Łukasiewicza - pokaz doświadczeni chemicznych przygotowany przez studentów Farmacji
PRACOWNIA DZIAŁAŃ KULTURALNYCH
ul. Witosa 15 B p. II
godz. 17:00-22:00
Pracownia Działań Kulturalnych zaprezentuje unikatową kolekcję kostiumów i stylizacji Edyty Sokół.
Artystka przeniesie w czasie zarówno do przeszłości, pięknych sukien, koronek i kapeluszy, jak i do postapokaliptycznej przyszłości.
Obowiązuje system kolejkowy. Ostatnie wejście 21:45.
ARCHIWUM I MUZEUM ARCHIDIECEZJALNE
ul. Warszawska 48, www.amab.pl
godz. 18:00 – 23:00 „Nie tylko przy ołtarzu. Hobby naszych księży”, „Męczennicy Archidiecezji Wileńskiej okresu II wojny światowej” – zwiedzanie wystaw czasowych z przewodnikiem
BAZYLIKA MNIEJSZA PW. ŚW. ROCHA
ul. Ks. A. Abramowicza 1 (wieża kościoła – wejście przy zakrystii),
godz. 20:00 – 24:00 Panorama Miasta nocą z punktu widokowego wieży Bazyliki Mniejszej pw. św. Rocha – pomnika historii
BIAŁOSTOCKI TEATR LALEK
ul. K. Kalinowskiego 1
godz. 16:00 – 19:00 „Piwnica Lalek – zwiedzanie ekspozycji” – oprowadzają pracownicy Pracowni Plastycznej BTL
DOM KULTURY „ŚRÓDMIEŚCIE”
ul. J. Kilińskiego 13, www.dksrodmiescie.pl
godz. 16:00 – 24:00 OD NAWOJA… – wystawa obrazów Marty Pokojowczyk
GALERIA SZTUKI MARCHAND
ul. J. Kilińskiego 12
godz. 18:00 – 22:00 Prezentacje 2/2022 – wystawa podlaskich artystów skupionych w Klubie Marchand
MULTIMEDIALNE CENTRUM INFORMACJI TURYSTYCZNEJ
Brama Wielka i pawilony na dziedzińcu wstępnym Pałacu Branickich, ul. J. Kilińskiego 1
godz. 19:00 – 24:00 – Zwiedzanie ekspozycji w Bramie Wielkiej oraz w pawilonach pałacowych; możliwość zobaczenia mechanizmu XVIII-wiecznego zegara
MUZEUM MOTORYZACJI I TECHNIKI „MUZEUM NA WĘGLOWEJ”
ul. Węglowa 8
godz. 20:00 – 24:00 Noc Muzeów w Muzeum Na Węglowej – zwiedzanie wystawy
MUZEUM WOJSKA
ul. J. Kilińskiego 7; Park Militarny, ul. Węglowa 3
Muzeum Wojska, ul. J. Kilińskiego 7
- godz. 16:00 – 18:00 Wystawa motocykli z Harley-Davidson Podlasie Club;
- godz. 16:00 – 24:00 Zwiedzanie wystaw; wystawa sprzętu 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej; animacje rekonstruktorów Policji Państwowej z dwudziestolecia międzywojennego; kiermasz wydawnictw i gadżetów Muzeum Wojska;
- godz. 17:00, 18:00, 20:00, 21:00 Przejazd autobusowy z ul. J. Kilińskiego do Parku Militarnego;
- godz. 18:00 – 18:30 Konwój motocyklowy Harley-Davidson Podlasie Club z Muzeum do Parku Militarnego;
- godz. 19:30 – 21:00 Spacer historyczny z Andrzejem Lechowskim z Muzeum do Parku Militarnego;
Park Militarny, ul. Węglowa 3
- godz. 16:00 – 24:00 Zwiedzanie Parku Militarnego; kiermasz wydawnictw i gadżetów Muzeum;
- godz. 17:30, 18:30, 20:30 Oprowadzanie z przewodnikiem po Parku Militarnym
OPERA I FILHARMONIA PODLASKA – EUROPEJSKIE CENTRUM SZTUKI W BIAŁYMSTOKU IM. ST. MONIUSZKI
ul. Odeska 1
- godz. 17:30 – 20:00 „Zakamarki Opery” – zwiedzanie Opery z przewodnikiem; szybki kurs fotografowania z Michałem Hellerem (foyer);
- godz. 17:30 – 21:00 „Mieczysław Fogg – Pieśniarz Polaków” – zwiedzanie wystawy (sala wystawowa); Otwarcie tarasu widokowego (ostatnie wejście na taras o godz. 20.30);
- godz. 20:00 – 20:40 „Broadway Dance Club” – otwarta próba generalna przed widowiskiem taneczno-wokalnym (scena duża)
TEATR SZKOLNY IM. J. WILKOWSKIEGO AKADEMII TEATRALNEJ IM. A. ZELWEROWICZA W WARSZAWIE FILII W BIAŁYMSTOKU
ul. H. Sienkiewicza 14
- godz. 18:00 – 19:00 „Płuca / Lungs” – pokaz spektaklu (obowiązuje rezerwacja, tel.: 85 743 54 53)
UNIWERSYTECKIE CENTRUM PRZYRODNICZE IM. PROFESORA A. MYRCHY
(Kampus Uniwersytetu w Białymstoku), ul. K. Ciołkowskiego 1J
- godz. 18:00 – 22:00 Zwiedzanie wystaw Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego im. Profesora Andrzeja Myrchy;
- godz. 21:00 – 21:45 „Usłyszeć niesłyszalne” – nasłuchiwanie głosów nietoperzy żerujących w okolicy kampusu Uniwersytetu; prelekcja i warsztaty terenowe z przewodnikiem dr Januszem Kupryjanowiczem (1 grupa do 20 osób bez ograniczeń wiekowych, obowiązuje rejestracja: kuprzool@uwb.edu.pl)
WYDZIAŁ HISTORII I STOSUNKÓW MIĘDZYNARODOWYCH UNIWERSYTETU W BIAŁYMSTOKU
Plac NZS 1
- godz. 20:00 – 23:00 „Sekrety dawnego budynku KW PZPR” – zwiedzanie budynku z przewodnikiem (godz. 20:00, 20:30, 21:00, 21:30, 22:00, 22:30)
MUZEUM ROLNICTWA W CIECHANOWCU
ul. Pałacowa 5, Ciechanowiec
Program Nocy Muzeów:
16:00 - 24:00 – nocne zwiedzanie obiektów
16:00 - 19:00 – prezentacja maszyn parowych i ciągników
16:00 - 19:00 – gry i zabawy plenerowe
19:00 – koncert Dimy Makliakova
20:00 – koncert „Ferajny Jastrzębskiego”
21:30 – kino plenerowe „Sami Swoi”