Liczą się pomysły na innowacje techniczne oraz sposób ich zaprezentowania
Wydział Mechaniczny, Wydział Elektryczny Politechniki Białostockiej oraz Rada Przedsiębiorców przy Wydziale Mechanicznym i Rada Przemysłowo-Programowa przy Wydziale Elektrycznym organizują konkurs dla wszystkich uczniów szkół średnich pod nazwą EL-ROBO-MECH.
Jego podstawowym celem jest docenienie młodych, utalentowanych ludzi oraz popularyzacja nauk technicznych w ogóle, a studiów na Politechnice Białostockiej w szczególności.
Każdy z uczestników (lub zespoły maksymalnie trzyosobowe) może przesłać tylko jedną pracę konkursową. Powinny być one bezpośrednio lub pośrednio związane z mechaniką i budową maszyn, mechatroniką, automatyką i robotyką, informatyką stosowaną, energetyką, elektrotechniką, elektroniką, telekomunikacją lub inżynierią biomedyczną.
Trzeba pamiętać, by w opisie zgłoszenia konkursowego podać, na czym polega innowacyjność proponowanego rozwiązania i wyraźnie zaznaczyć wkład własny każdego z autorów.
Jeszcze kilka dni na zgłoszenia
Pierwszy etap polega na przygotowaniu prezentacji dotyczącej pracy konkursowej i przesłaniu jej do komisji (wraz z wypełnionym formularzem zgłoszeniowym), w wersji elektronicznej na adres: m.dominow[at]pb.edu.pl oraz dodatkowo w wersji papierowej na adres: Politechnika Białostocka, Wydział Mechaniczny, ul. Wiejska 45C, pok. 102, 15-351 Białystok. Termin mija w najbliższy piątek, czyli 21 lutego 2020 roku.
6 marca zostanie ogłoszona lista osób zakwalifikowanych do drugiego etapu, który odbywa się 23 marca na terenie Politechniki Białostockiej. Polega on na samodzielnym zaprezentowaniu przed komisją przygotowanej przez uczestnika pracy, a w przypadku zakwalifikowania zespołu samodzielnym prezentowaniu wkładu własnego do przedłożonej pracy osobno przez każdego z jego członków.
Do końca marca zostanie opublikowana lista laureatów, natomiast uroczyste wręczenie nagród zaplanowano na dzień 22 kwietnia 2020 roku.
Nagrodą jest indeks na największą w regionie uczelnię techniczną
Laureaci konkursu uzyskują prawo do podjęcia studiów stacjonarnych na dowolnie wybranym kierunku Wydziału Mechanicznego lub Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej z pominięciem konkursu świadectw.
Warunkiem jest jednak, by w terminach zgodnych z harmonogramem rekrutacji w roku zdania egzaminu maturalnego:
- zapisać się na wybrany kierunek studiów w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów,
- złożyć komplet dokumentów wymaganych od kandydata na studia wraz z oryginałem dokumentu wydanego przez organizatora konkursu poświadczającego uzyskanie statusu laureata.
Można wziąć udział w drugim konkursie
Przypominamy, że to nie jest jedyny konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych, w którym można zdobyć indeks białostockiej uczelni technicznej. Do 28 lutego trwa pierwszy etap "Niesamowitej Maszyny".
Tutaj liczą się kreatywność, ciekawe zastosowania zasad fizyki oraz pasja do konstruowania. Wystarczy kreatywnie i ciekawie zastosować zasady fizyki oraz pokazać pasję do konstruowania w formie niesamowitej maszyny. Należy zatem zbudować urządzenie na wzór maszyny Rube'a Goldberga, gdzie połączone ze sobą mechanizmy, działające na zasadzie domina, doprowadzają do końcowego, efektownego finału.
Niesamowite maszyny można budować w pojedynkę lub w maksymalnie 3-osobowych drużynach, pod nadzorem pełnoletniego opiekuna. Działanie konstrukcji powinno być sfilmowane, a nagranie (maksymalnie do 2 minut) umieszczone na portalu YouTube.
Więcej na temat konkursu pisaliśmy tutaj: "Niesamowita Maszyna" - wygraj indeks na Politechnikę Białostocką WIDEO.
ewa.r@bialystokonline.pl