Festiwal jest ukoronowaniem całorocznego, comiesięcznego cyklu spotkań z podróżnikami "Ciekawi świata". W tym roku odbędzie się już jego 6. edycja.
W programie znajdą się spotkania z podróżnikami (Krzysiek Suchowierski, Mariusz Lewicki, Jędrzej Majka, Karola Kamińska i Gosia Mróz, Adam Guzowski, Łukasz Supergan, Kamila Kielar), koncert Kapeli ze Wsi Warszawa, pokazy filmów i wystawa.
Wzdłuż USA i słoneczna Kapela ze Wsi Warszawa
Festiwal rozpocznie się w piątek (21.10) wernisażem wystawy "USA Road Trip - Stany Zjednoczone autem" Magdaleny i Pawła Ławreszuk. Na przełomie 2015 i 2016 r. dwukrotnie przejechali oni autem wzdłuż Stanów Zjednoczonych, przemierzając w sumie 18 stanów, 7 parków narodowych, pokonując ponad 15 000 km i zużywając przy tym 8 wanien paliwa. Wystawa zostanie otwarta w foyer kina Forum.
Z kolei w Forum wystąpi Kapela ze Wsi Warszawa. Na jej repertuar składają się awangardowe interpretacje muzyki tradycyjnej, szeroko pojętego terenu Mazowsza. Grupa będzie promować swój siódmy album - "Święto słońca". Wyrusza na nim w muzyczną drogę ku słońcu, ponad horyzont, ze Wschodu na Zachód, spotykając niezwykłych artystów z Indii, Persji i hiszpańskiej Galicji.
Od Antarktydy i Kołymy, przez Dubaj, do Azji Środkowej
Prezentacje podróżnicze odbędą się w weekend. Mariusz Lewicki opowie o Antarktydzie - lodowym królestwie pingwinów. "Najzimniejszy, najbardziej wietrzny, w 98% pokryty lodem kontynent. To nie brzmi zachęcająco, a jednak wyprawa na Antarktydę jest marzeniem niejednego podróżnika. W sezonie 2014/2015 trochę ponad 60 tys. osób spełniło to marzenie. W tym zaledwie 76 osób z Polski" - tak mówi o swojej wyprawie.
Krzysiek Suchowierski także zabierze w zimne rejony - do Kołymy. "Na wyprawę do Kołymy wyruszyłem na początku stycznia 2016 r. Głównym celem podróży było sprawdzenie swoich możliwości, wytrzymałości, hartu ducha, zdobycie nowego doświadczenia w warunkach zimowych, gdzie nierzadko temperatura spadała poniżej -50°C" - informuje podróżnik.
Z kolei na piekielny upał narzekał Jędrzej Majka, który zawędrował do Dubaju. "Na pustyni wyrastają jak grzyby po deszczu ogromne drapacze chmur. Pozakręcane na różnych poziomach autostrady powodują, że dostaję oczopląsu. Im bardziej wytężam wzrok, tym mniej widzę, bo unoszący się w powietrzu piasek rozmywa linię horyzontu" – wspomina wyjazd.
Karola Kamińska i Gosia Mróz spędziły natomiast dwa miesiące w Azji Środkowej. To będzie podróż przez Uzbekistan, Tadżykistan i Kirgistan - kraje, które mimo wielu lat wspólnej historii, zachowały odrębność kulturową.
Na finał soboty pokaz filmów: "Galumphing" Kamili Józefowicz i "Thx God" Michała Kopaniszyna. Oba dokumenty, nakręcone przez niezależnych, młodych reżyserów, są owocem dalekich podróży i powstały bez żadnych dofinansowań. Twórcy opowiedzieli uniwersalne historie na temat człowieka poszukującego sensu życia i swojego miejsca na ziemi. Człowieka broniącego swojej godności i mierzącego się z Absolutem.
Zapomniane plemię, Islandia pieszo, Kanada rowerem
Kolejne prezentacje w niedzielę. Adam Guzowski przybliży plemię zamieszkujące region Chin (Czin) w zachodniej części Myanmaru. Na początku 2016 r. odnalazł ostatnie kobiety należące do plemienia "czarnych twarzy". W przyszłym roku podróżnik planuje ponownie wybrać się w te rejony, aby odnaleźć pozostałe kobiety i udokumentować ich zanikającą kulturę.
Natomiast Łukasz Supergan za cel postawił sobie przejście Islandii ze wschodu na zachód, między skrajnymi punktami geograficznymi: przylądkiem Gerpir, najdalszym na wschodzie i Bjargtangar, leżącym na zachodzie.
Na finał imprezy prezentacja Kamili Kielar, która podróżowała zimą rowerem przez północną Kanadę.
Festiwal organizuje Białostocki Ośrodek Kultury. Portal BiałystokOnline patronuje imprezie.
Program: Festiwal Kultur i Podróży "Ciekawi świata"
anna.d@bialystokonline.pl