Egzamin ósmoklasisty. Są przecieki? Co powinni wiedzieć uczniowie?

2024.05.14 08:27
We wtorek uczniowie ósmych klas zasiądą w ławkach, by zmierzyć się ze swoim pierwszym poważnym egzaminem. Potrwa on trzy dni. Pierwszego dnia młodzież zmierzy się z językiem polskim, drugiego - z matematyką i na koniec z językiem obcym nowożytnym.
Egzamin ósmoklasisty. Są przecieki? Co powinni wiedzieć uczniowie?
Fot: pixabay.com

Co warto wiedzieć o samym egzaminie? Nie można go nie zdać, jednak trzeba do niego podejść, by móc ukończyć edukację na poziomie podstawowym. Wynik końcowy jest określany w punktach i to od ich ilości może później zależeć, czy uczeń dostanie się do wybranej szkoły średniej. 

W poniedziałek pojawiły się pierwsze informacje o przeciekach

Już dzień przed egzaminem ósmoklasisty pojawiły się informacje o tym, co ma pojawić się na egzaminie. Czy to są przecieki, czy żarty uczniów - okaże się niebawem. Jeden z użytkowników platformy X (dawny Twitter) radzi młodzieży, by skupili się na „Kamieniach na szaniec”. 

Eksperci zalecają jednak, by uczniowie nie wierzyli we wszystkie informacje, które znajdą w sieci. Uczulają też, że w internecie jest pełno oszustów, którzy mogą próbować wyłudzić od nich pieniądze, czy dane. Apelują też, by nie klikać w żadne podejrzane linki, ani nie pobierać dokumentów, co może skutkować ściągnięciem szkodliwego oprogramowania.

Jak wygląda egzamin ósmoklasisty?

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego potrwa 120 minut. Znajdą się na nim zarówno zadania zamknięte, jak i otwarte. Uczniowie zasiądą do pisania o godz. 9.00. Osoby, które mają trudności w uczeniu się (potwierdzone), takie jak: dysleksja, dysgrafia, dysortografia i dyskalkulia oraz osoby niewidome, niedowidzące, niedosłyszące, niesłyszące, w spektrum autyzmu, z afazją, niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim i niepełnosprawnością ruchową spowodowaną dziecięcym porażeniem mózgowym będą mogły pisać egzamin dłużej.

Jak informuje Centralna Komisja Egzaminacyjna, ósmoklasista może przynieść ze sobą na egzamin wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis z czarnym tuszem/atramentem, a w przypadku egzaminu z matematyki także linijkę. Nie wolno korzystać z kalkulatora oraz słowników. Nie można też mieć przy sobie urządzeń telekomunikacyjnych ani korzystać z takich urządzeń w tej sali.

Uczniowie, którzy z poważnych powodów (udokumentowanych np. zwolnieniem od lekarza) nie będą mogli napisać egzaminu ósmoklasisty teraz, będą mogli to zrobić w terminie dodatkowym. W tym roku dodatkowy egzamin zaplanowano w dniach 10-12 czerwca.

Wyniki egzaminu ósmych klas zostaną podane 3 lipca. Dotyczy to zarówno osób, które napisała go w pierwszym, jak i drugim terminie.

Redakcja JK
24@bialystokonline.pl

1389 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39