Od wtorku (21.04) do czwartku (23.04) uczniowie klas trzecich gimnazjum będą rozwiązywali dwa bloki zadań - pierwszy o godzinie 9.00 i drugi o 11.00. Dziś zmierzyli się z pytaniami dotyczącymi przedmiotów przyrodniczych i z matematyki.
Wszystkie zdania z pierwszej części dzisiejszego egzaminu były zamknięte, większość polegała na ocenieniu prawidłowości podanych zdań. Młodzież miała za zadanie m.in. na podstawie krótkiego tekstu określić, czym są zaleszczotki. Oceniali też prawdopodobieństwo odziedziczenia choroby po rodzicach.
Na teście pojawiły się również pytania dotyczące układu okresowego. Na podstawie wykresów gimnazjaliści musieli też określić, z jaką prędkością poruszał się pociąg. Niektóre zadania dotyczyły umiejętności czytania mapy. Sprawdzano też, czy uczniowie wiedzą, które województwo w Polsce charakteryzuje się największa gęstością zaludnienia. Jedno z pytań dotyczyło Marka Kamińskiego, a konkretnie tego, kiedy dotarł on na bieguny północny i południowy.
O 11.00 uczniowie napisali kolejną część egzaminu. Wówczas wykazywali się wiedzą matematyczną. Musieli obliczać m.in. masę jednej gałki lodów. Pojawiły się też zadania z procentami. Trzeba było również obliczyć pole i obwód trójkąta równoramiennego. Najwięcej punktów można było zdobyć za trzy ostatnie zadania, gdzie oceniany będzie także sposób dokonywania obliczeń.
Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum. Wynik testu będzie brany pod uwagę podczas rekrutacji do szkoły średniej. Osoby, które nie napiszą w pierwszym terminie testu, będą mogły to zrobić 1, 2 i 3 czerwca tego roku.
Jutro gimnazjaliści zmierzą się z testem z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym i/lub rozszerzonym.
Zobacz wszystkie pytania, które pojawiły się na dzisiejszym egzaminie: ARKUSZE EGZAMINACYJNE
Wczoraj uczniowie rozwiązywali zadania humanistycznego. Zobacz również: Egzamin gimnazjalny – część humanistyczna
Wyniki egzaminu będą znane 19 czerwca.
justyna.k@bialystokonline.pl