E-dowody w Podlaskiem. Czy mieszkańcy regionu je polubili?

2021.03.13 07:47
Coraz więcej osób decyduje się na e-dowód. Jednak mieszkańcy naszego regionu nie są w gronie entuzjastów, którzy chcą pożegnać się z tradycyjnym dokumentem. Dlaczego? Sprawdźmy!
E-dowody w Podlaskiem. Czy mieszkańcy regionu je polubili?
Fot: pixabay.com

Blisko 5 mln e-dowodów w całym kraju

Dotychczas wniosek o e-dowód złożyło prawie 5 mln Polaków. Licząc od momentu, kiedy się on pojawił, czyli 4 marca 2019 r. Pierwsze osoby odebrały swoje nowe dokumenty około 2 tygodnie później.

Przez ostatnie 2 lata najwięcej e-dowodów trafiło do mieszkańców województw: mazowieckiego, śląskiego, małopolskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego. Najmniej z kolei do osób z takich województw jak: opolskie, lubuskie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie. Na aktywację dowodu częściej decydują się kobiety, i to z grupy wiekowej 31-50 lat.

Jak tłumaczy Wydział Promocji Polityki Cyfrowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, mniejsza liczba e-dowodów wydanych np. na Podlasiu najprawdopodobniej wynika z mniejszej – w porównaniu z innymi województwami - liczby mieszkających tu osób, którym kończy się ważność dowodu osobistego lub które wnioskują o pierwszy dowód. W skrócie – mniej osób składa wnioski o dowód osobisty.

Dowód elektroniczny - korzyści

- Zasadnicza różnica między e-dowodem a "tradycyjnym" dokumentem tożsamości jest taka, że e-dowód jest także nośnikiem identyfikacji elektronicznej. Pozostałe funkcje są takie same – przypomina minister Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Warstwa elektroniczna e-dowodu to wbudowany, bezstykowy chip. Dzięki niej właściciel dokumentu może komunikować się elektronicznie z administracją publiczną. E-dowód umożliwia m.in. elektroniczne podpisywanie dokumentów oraz korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach. Poza tym wykorzystane w nim zabezpieczenia uniemożliwiają dostęp - bez wiedzy i zgody właściciela dokumentu - do zapisanych na nim danych.

Wymiana "starych" dowodów na nowe nie jest obowiązkowa. E-dowód ma 10-letnią ważność.

- Najszybszym i najwygodniejszym sposobem na złożenie wniosku o nowy dokument jest zrobienie tego przez internet. Wystarczy profil zaufany, odpowiednie zdjęcie i kilka chwil – mówi minister Marek Zagórski.

Jednocześnie warto wiedzieć, że w sierpniu, w związku z wejściem w życie nowych, unijnych przepisów, ta możliwość zniknie. Wszystkie państwa członkowskie zostały zobligowane do umieszczania w dowodach odcisków palców (w warstwie elektronicznej) i podpisu posiadacza dokumentu (w warstwie graficznej). Zarówno odciski palców, jak i podpis trzeba będzie zostawić w urzędzie.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1688 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39