Dziś wizyta w Muzeum Pamięci Sybiru to nie wycieczka, to obowiązek

2022.02.28 13:18
Od 1 marca w placówkach kulturalnych zostają zniesione znaczne ograniczenia związane z pandemią. Muzeum Pamięci Sybiru rozpoczyna kolejny etap funkcjonowania.
Dziś wizyta w Muzeum Pamięci Sybiru to nie wycieczka, to obowiązek
Fot: Anna Kulikowska

- Proponujemy ofertę edukacyjną. Przez ten okres przygotowaliśmy tę ofertę i proszę mi wierzyć ta oferta jest najlepsza, jaką możemy przygotować. W dzisiejszej sytuacji wszyscy jesteśmy nauczycielami historii. Dzisiaj odwiedzenie Muzeum Pamięci Sybiru i udział w zajęciach edukacyjnych, to nie jest wycieczka szkolna, to jest nasz obowiązek – podkreślał Wojciech Śleszyński, dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru.

Muzeum Pamięci Sybiru przygotowało ofertę edukacyjną – zajęć i warsztatów dla wszystkich grup wiekowych.

- Oferta edukacyjna Muzeum Pamięci Sybiru to nie jest coś, co dzisiaj otwieramy i pierwsze osoby przyjmujemy. Od dnia otwarcia staraliśmy się testować wszystkie możliwe rozwiązania. Reagujemy na ograniczenia pandemiczne. Stąd też, kiedy restrykcje są luzowane, wychodzimy naprzeciw z przygotowaną, przetestowaną i bardzo wszechstronną ofertą edukacyjną. Ta oferta skierowana jest do różnych grup wiekowych. Dostosowana jest nawet do najmłodszych dzieci. Przygotowaliśmy zajęcia, które nie będą traumatyzować dzieci czy młodzieży, ale będą wprowadzać je w trudną tematykę – mówił Piotr Popławski, kierownik Działu Edukacji i Wydarzeń Kulturalnych.

Zajęcia dotyczą nie tylko historii, ale i innych dziedzin, tj. geografii, biologii, języka polskiego. Tematyka jest związana z przebogatym dorobkiem osób zesłanych i deportowanych na Syberię.

- Najważniejszą rolę odgrywa tutaj pamięć i to jej poświęcone są kluczowe zajęcia. One są przygotowane do prowadzenia nie tylko w salach edukacyjnych, ale także na wystawie. Tam mamy eksponaty, historię mówioną, autentyczne opowieści Sybiraków – wymieniał Piotr Popławski.

Oferta edukacyjna jest bardzo nowoczesna, można korzystać z gogli VR, dzięki którym przeniesiemy się w świat tajgi i stepu, tak aby poznać zróżnicowanie geograficzne. Można wejść w tamten świat i przeżyć doświadczenie innych. Oferta edukacyjna jest bardzo zrównoważona. To nie tylko elektronika, która jest istotnym narzędziem, to także inne przekazy i metody aktywizujące.

- Zajęcia są przetestowane, już zapraszaliśmy dzieci i młodzież. Stawiamy na interaktywne zajęcia i na dużo eksperymentów. Nie chcemy, by było to tylko siedzenie i oglądanie, tylko żeby dzieci same brały w tym udział – mówiła pracownica Muzeum, Agnieszka Glińska.

- Naszym celem jest odszkolnienie tych zajęć, aby nie była to typowa lekcja historii w szkole, bo to już mają. Aby nie było to nudne. Walczymy ze stereotypem, że historia jest nudna i tylko w podręcznikach. Dzieci same są aktywne, angażują się, zgłaszają. Nie polega to tylko na tym, że stoimy i mówimy – zaznaczał Krzysztof Kuling z Muzeum Pamięci Sybiru.

W czasie działań wojennych w Ukrainie instytucja jaką jest Muzeum Pamięci Sybiru nabiera nowego znaczenia i niestety wystawa dostępna w tym miejscu to nie tylko historia, to także współczesność.

- Muzeum Pamięci Sybiru to nie tylko muzeum, to nie tylko historia, dziś widzimy, że za naszą wschodnią granicą te wydarzenia, o których opowiadamy sprzed 80 lat wcale nie są odległą historią. Dziś odwiedzenie Muzeum Pamięci Sybiru to nie wycieczka, to nasz obowiązek – jeszcze raz podkreślił dyrektor Muzeum.

Rezerwacje zajęć edukacyjnych prowadzone są przez stronę internetową Muzeum Pamięci Sybiru.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1587 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39