Program Kultura wspiera ponadnarodową współpracę pomiędzy organizacjami i instytucjami z sektora kultury w 37 krajach europejskich i nie tylko. Rok 2012 to ostatni moment naboru na większość działań w Programie. O granty mogą ubiegać się zarówno organizacje pozarządowe, jak i instytucje publiczne, takie jak: teatry, muzea, galerie sztuki, stowarzyszenia zawodowe, ośrodki badawcze, uczelnie wyższe, organy władzy publicznej, organizatorzy festiwali, stowarzyszenia, fundacje lub wydawnictwa. Szansę na dofinansowanie mają głównie operatorzy zainteresowani działaniami wychodzącymi poza ramy lokalne, czy narodowe, chcący realizować stosunkowo duże projekty z zagranicznymi partnerami z kilku krajów.
W obecnej edycji Programu Kultura od roku 2007 polskie instytucje uczestniczyły w charakterze współorganizatora w 130 projektach, a w 30 były liderami. Wśród zrealizowanych działań znajdują się przede wszystkim wydarzenia artystyczne, animacyjne i kulturalne, wystawy, koncerty i przedstawienia, a także programy wymiany młodych twórców i profesjonalistów, kursy mistrzowskie, warsztaty, spotkania służące wymianie wiedzy, praktyki i teorii. Granty na projekty kulturalne uzyskały m.in. Białostocki Teatr Lalek i Stowarzyszenie Promocji Artystycznej z Białegostoku.
Jak powiedziała Anna Hieropolitańska z Punktu Kontaktowego ds. Kultury, który zajmuje się promocją Programu Kultura w Polsce, nie jest narzucony rodzaj działań, które należy podjąć, choć muszą to być tzw. projekty "miękkie" i oczywiście zgodne z celami i priorytetami Programu a są nimi: zwiększanie mobilności artystów, umożliwianie międzynarodowego obiegu dzieł oraz promocja dialogu międzykulturowego. W zależności od obszaru grantowego można otrzymać grant w wysokości od 2 tys. do 500 tys. euro.
Warto podkreślić, że Program nie pokryje wszystkich kosztów projektu, dofinansowanie może wynieść maksymalnie 50%. Za wdrożenie Programu na poziomie wspólnotowym odpowiedzialna jest Komisja Europejska oraz działająca pod jej nadzorem Agencja Wykonawcza ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego. Za promocję Programu na poziomie państw członkowskich odpowiadają Punkty Kontaktowe ds. Kultury. Polski Punkt Kontaktowy działa w ramach Instytutu Adama Mickiewicza.
Białostocki dzień informacyjny Programu Kultura odbędzie się 6 lipca w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego. Udział jest bezpłatny. Obowiązują wcześniejsza rejestracja.
Więcej o wydarzeniu:
Program Kultura w Białymstoku
magda.g@bialystokonline.pl