Wygraj darmowe przejazdy
Hulajnogi elektryczne zyskują na popularności - według danych firmy Bolt, w porównaniu rok do roku, liczba przejazdów jednośladami wzrosła dwukrotnie, a użytkownicy przejechali łącznie ponad 26 mln km. Chcąc uczcić ten ekologiczny środek transportu, w ubiegłym roku Bolt ogłosił 7 maja Dniem Hulajnogi Elektrycznej.
Teraz obchodzić będziemy ten dzień po raz drugi i z tej okazji Bolt ogłosił konkurs dla użytkowników we wszystkich miastach, w których obecne są hulajnogi Bolt. Nagroda czeka na tego użytkownika, który w danym mieście pokona łącznie najwięcej kilometrów. Konkurs trwa przez cały weekend, czyli od piątku 5 maja do niedzieli 7 maja. Zwycięzca w każdym mieście otrzyma kod na darmowe przejazdy zielonymi hulajnogami.
- Serdecznie zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w konkursie i korzystaniu z pięknej pogody, przemieszczając się za pomocą hulajnóg elektrycznych Bolt. Jednocześnie przypominamy o stosowaniu się do zasad bezpiecznej jazdy oraz prawidłowym parkowaniu elektrycznych jednośladów - tak, aby dla wszystkich uczestników ruchu było to bezproblemowe i bezpieczne - informuje Bartosz Małecki, senior operations manager Bolt Rentals w Polsce.
Jak bezpiecznie poruszać się na hulajnodze elektrycznej?
Korzystanie z hulajnóg Bolt jest niezwykle proste, jednak zalecane jest stosowanie się do ogólnych zasad bezpiecznej i odpowiedzialnej jazdy: korzystania z kasku oraz wygodnego obuwia na płaskiej podeszwie, jeżdżenia tylko w dozwolonych miejscach, jeżdżenia w linii prostej, unikania ostrych zakrętów, niekorzystania z hulajnogi w czasie ekstremalnych warunków pogodowych, niekorzystania z hulajnogi pod wpływem środków odurzających, korzystania z hulajnogi samemu – hulajnoga jest przeznaczona do użytku wyłącznie jednej osoby.
Parkowanie jest równie ważnym elementem odpowiedzialnego korzystania z miejskich hulajnóg i zostało uregulowane w skali kraju w maju 2021 r. W związku z tym jednoślad, po zakończeniu jazdy, należy pozostawić w miejscu do tego przeznaczonym, tzw. punkcie mobilności, które są już dostępne w niektórych miastach. Jeśli nie ma takiego miejsca – jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi. Przepisy nakazują zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo osób z niepełnosprawnościami i zachowanie miejsca na chodniku o szerokości 1,5 m.
Przestrogą powinny być przejścia dla pieszych, dobrze wybrać miejsce oddalone od nich na tyle, by pojazd nie zagrażał bezpieczeństwu pieszych i pozostałych uczestniczek i uczestników ruchu drogowego. Na koniec należy pamiętać o ustawieniu urządzenia na nóżce, by zachowało równowagę.
Firma odnotowuje coraz mniej wypadków
W ostatnim roku Bolt podjął liczne działania, mające na celu podnoszenie bezpieczeństwa użytkowników hulajnóg elektrycznych. Dzięki tej działalności w pierwszej połowie 2022 r. firma odnotowała już o 31% mniej wypadków, niż w analogicznym okresie 2020 r., przy trzykrotnym wzroście przejazdów hulajnogami.
Aby zainaugurować tegoroczny sezon, Bolt opublikował swoje zobowiązanie na rzecz bezpieczeństwa hulajnóg elektrycznych. Zobowiązanie Bolt na rzecz bezpieczeństwa hulajnóg elektrycznych obejmuje kwestie, które są niezbędne w budowaniu bezpiecznej usługi mikromobilności. Zawarte w nich informacje mają na celu rozwiązanie kluczowych problemów branży, zidentyfikowanych w badaniu dotyczącym bezpieczeństwa.
Bolt ma 100 mln klientek i klientów w 45 krajach w Europie i Afryce. Celem firmy jest przyspieszyć rezygnację z prywatnych aut na rzecz współdzielonej mobilności, oferując lepsze rozwiązania dla różnych potrzeb, w tym przewozy, car-sharing i wypożyczalnię hulajnóg oraz dostawę jedzenia i artykułów spożywczych.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl