- Trudno znaleźć lepszych ambasadorów naszych interesów poza granicami kraju - mówił o uczestnikach narady Jarosław Dworzański, marszałek województwa podlaskiego. - Oprócz stworzenia warunków do merytorycznych obrad staramy się też pokazać gościom piękno naszego regionu, jego gościnność i walory turystyczne.
Od 3 do 5 września w województwie podlaskim obradują dyrektorzy Instytutów Polskich oraz pracownicy zajmujący się sprawami promocji, kultury i nauki w polskich Ambasadach i Konsulatach Generalnych na całym świecie. Dziś uczestniczyli w panelu "Podlasie - wizja regionu wobec Wschodu" w urzędzie marszałkowskim.
- Dyplomaci raz w roku spotykają się, by porozmawiać o tym, jak wzmacniać wizerunek Polski na świecie - wyjaśniła Joanna Skoczek, dyrektor Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych. - By pokazać, że Polska to ciekawy kraj, trzeba wyjechać z Warszawy. Tym razem spotykamy się w jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się regionów.
I dodała: - Udział w naradzie przedstawicieli z placówek na Wschodzie, m.in. Białorusi, Ukrainy i krajów Kaukazu podkreśla, jak ważna jest polityka wschodnia.
Na jej rolę zwracał również uwagę poseł Robert Tyszkiewicz, przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych. - Rozmawiamy o tym, w jaki sposób za pomocą instrumentów dyplomacji publicznej wzmocnić politykę wschodnią - tłumaczył. - Nie jest to łatwe w dobie kryzysu, z jakim boryka się Europa. Trzeba jednak wykorzystywać potencjał regionów przygranicznych i docierać z proeuropejskim przekazem do naszych sąsiadów z Białorusi, Ukrainy, Gruzji czy Armenii.
Oprócz spotkań z reprezentantami podlaskich instytucji kultury, w programie narady znalazły się też m.in. wizyty w nowym gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej, Centrum im. L. Zamenhofa oraz Galerii Arsenał. Goście będą mieli okazję zobaczyć także obszerną kolekcję zbiorów Muzeum Ikon w Supraślu oraz obejrzeć spektakl "Wierszalin. Reportaż o końcu świata".
anna.d@bialystokonline.pl