Dworzec PKP oczami mieszkańców. Czy będzie problem połączyć wszystkie pomysły?

2017.03.07 08:09
Dostępny dla wszystkich, dużo zieleni, miejsca postojowe kiss&ride, ładowanie pojazdów i urządzeń elektrycznych, połączenie informacji kolejowej z miejską, współpraca z lokalnymi organizacjami - takie cechy, zdaniem mieszkańców, powinien mieć nowy dworzec PKP.
Dworzec PKP oczami mieszkańców. Czy będzie problem połączyć wszystkie pomysły?
Fot: Dorota Mariańska

Każdy mógł przedstawić swoje oczekiwania

W Białymstoku zmieni się nie tylko dworzec PKS, ale i PKP. Na początku marca odbyły się warsztaty kreatywne, podczas których zapoznano się z zakresem planowanej przez PKP SA modernizacji oraz zakładanymi wstępnymi terminami realizacji. Uczestniczyli w nich m.in. przedstawiciele urzędu miasta i organizacji pozarządowych oraz przedsiębiorcy i społecznicy, z czego każdy z nich mógł przedstawić swoje oczekiwania względem planowanej inwestycji.

Następnie, już w mniejszych grupach, uczestnicy dyskutowali o najważniejszych z ich punktu widzenia funkcjonalnościach na dworcu oraz o rozwiązaniach, jakich oczekują oni w stosunki do towarzyszących inwestycji realizowanych na pobliskim terenie przez PKP PLK SA i urząd miasta.

Funkcjonalny dworzec wizytówką miasta

Nacisk położono przede wszystkim na zapewnienie pełnej dostępności dla wszystkich grup pasażerów, w tym osób starszych, rodzin z dziećmi i osób niepełnosprawnych.

Dworzec, jak to zwykle bywa, ma być wizytówką miasta, a teren przez budynkiem, dzięki dużej ilości zieleni, miałby stać się miejscem do aktywnego wypoczynku i relaksu.

Podczas warsztatów podkreślono również potrzebę utworzenia miejsc postojowych typu kiss&ride przed budynkiem oraz zadaszonych parkingów dla rowerów. Zgłoszono także pomysł możliwości ładowania pojazdów i urządzeń elektrycznych.

Zaproponowano również połączenie pasażerskiej informacji kolejowej z informacją miejską - w środku dworca przykładowo pojawiłaby się ekspozycja materiałów związanych z historią tego obiektu i kolei, a także informacje o Białymstoku i najbliższej okolicy.

Co jeszcze, w zmodernizowanym budynku miałoby znaleźć się miejsce na prowadzenie działalności gospodarczej nie tylko dla nowych, ale i dla obecnych najemców.

Zwrócono też uwagę na potrzebę nawiązania współpracy z lokalnymi organizacjami pozarządowymi i przygotowania powierzchni, na której mogłyby one prowadzić cykliczne zajęcia dla mieszkańców i podróżnych.

To nie koniec konsultacji

Udział w warsztatach przedstawicieli różnych środowisk zaangażowanych w życie miasta stworzył szansę na wymianę pomysłów i dyskusję o najbardziej potrzebnych funkcjonalnościach dworca. W rozmowy zaangażowani byli też przedstawiciele PKP SA i firmy, która będzie odpowiadać za przygotowanie dokumentacji technicznej przebudowy obiektu i jego otoczenia. Na koniec warsztatów każda grupa przedstawiła efekty swojej pracy, a pozostali uczestnicy zagłosowali na najlepszą koncepcję.

Na tym jednak proces konsultowania z mieszkańcami planowanej inwestycji się nie kończy. Uczestnicy warsztatów otrzymają wkrótce dostęp do specjalnej grupy na portalu społecznościowym, gdzie uzyskają bieżące informacje o postępach w projekcie, będą mogli zadawać pytania oraz przesyłać swoje spostrzeżenia i uwagi.

Inwestycja w Białymstoku będzie realizowana w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.r@bialystokonline.pl
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2025 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39
1067 osób online