W pierwszym tygodniu lutego do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku trafiła informacja o przypadku śmierci z powodu grypy. Wiadomo już jednak, że w wyniku powikłań zmarły przynajmniej 2 osoby.
To pierwszy raz od 2016 roku, kiedy w województwie zmarło 5 osób. Przez następne dwa lata takich wypadków nie było. W tym roku - w samym styczniu - zgłoszono 15 216 zachorowań oraz podejrzeń zachorowań na grypę, w tym 6 509 zachorowań dzieci do 14. roku życia. Jednak osoby, które zmarły, były dorosłe.
W ostatnich latach rekordowy pod tym względem był 2017 rok, kiedy takich przypadków było ponad 31 tysięcy.
Najskuteczniejszą metodą zapobiegania grypie są szczepienia. Nigdy nie jest za późno, żeby się zaszczepić. Najlepiej jest przyjąć szczepionkę we wrześniu lub październiku, dzięki czemu będziemy chronieni w całym okresie wzmożonych zachorowań, należy jednak podkreślić, że w późniejszym okresie sezonu nadal warto się szczepić, także wtedy, gdy grypę się już przechorowało. Szczepionki zawierają antygeny 4 lub 3 szczepów wirusa i chronią przed zachorowaniem. Same szczepionki, wbrew obawom, nie powodują zachorowania, ponieważ nie zawierają wirusa a jedynie jego wyselekcjonowane fragmenty.
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl