Projekt "Dwa wymazy & do bazy" to przedsięwzięcie zorganizowane przy współpracy i ogromnym wsparciu Studenckich Ambasadorów Fundacji DKMS Polska. Delegaci z całej Polski będą przez dwa dni listopada rejestrować potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku.
Rak krwi, inaczej grupa chorób nowotworowych układu krwiotwórczego, to w dzisiejszym świecie coraz częściej diagnozowana choroba. Szacuje się, że tylko w Polsce co roku zapada na nią około 5 tys. osób, a 500 z nich zostaje zakwalifikowanych do przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych krwi lub szpiku. Do przeszczepienia może dojść, gdy znajdzie się zgodny genetycznie dawca. Nie jest łatwo znaleźć bliźniaka genetycznego. Statystyki mówią o prawdopodobieństwie (w najlepszym wypadku) jak 1:20.000. Studenci to zwykle ludzie bardzo świadomi problemów współczesnej rzeczywistości. Otwarci na drugiego człowieka.
Zarejestrować może się każda osoba. Należy być ogólnie zdrowym, pomiędzy 18. a 55. rokiem życia i ważyć minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega na rozmowie z osobą reprezentującą Fundację DKMS Polska, wypełnieniu formularza, pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki materiału genetycznego zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wówczas dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.
- Rejestrując się należy pamiętać, że to bardzo poważna decyzja, od której może zależeć ludzkie życie. W przypadku, gdy to my jesteśmy genetycznym bliźniakiem pacjenta, dajemy mu szansę na powrót do zdrowia. Dlatego studenccy ambasadorowie DKMS Polska będą namawiać tylko do świadomej rejestracji - mówi Mateusz Łachacz, koordynator projektu.
Akcja jest prowadzona od środy (26.11) do czwartku (27.11) m.in. w Wyższej Szkole Medycznej w Białymstoku przy ul. Krakowskiej 9, czy na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku (Collegium Universum) ul. Mickiewicza 2. Szczegółowe adresy uczelni, wydziałów i godzin rejestracji tutaj .
lukasz.w@bialystokonline.pl