45 nowych handlowców już w listopadzie będzie mogło sprzedawać swoje produkty w Podlaskim Centrum Rolno-Towarowym w Białymstoku. Budowa nowej hali targowej zbliża się ku końcowi. Oprócz miejsca na lokale handlowe powstanie tam zaplecze socjalne, a obok – niemal 100 dodatkowych miejsc parkingowych.
- Sprzedawcy poszukują atrakcyjnych powierzchni, niebędących jednak galeriami handlowymi. Z kolei klienci cenią sobie zróżnicowaną ofertę i zakupy bezpośrednio u producentów – tak Mieczysław Pugawko, prezes PCR-T SA, tłumaczy, dlaczego spółka zdecydowała się na tę inwestycję.
Niedługo się zapełni
Budowa ruszyła na początku roku. Nowy obiekt powstaje w sąsiedztwie istniejącej już hali handlowej. Będzie nieco mniejsza od obecnej hali targowej, ale znacznie bardziej nowoczesna. W listopadzie będą mogli wprowadzać się pierwsi najemcy.
- Już prawie ukończono stan surowy zamknięty – mówi Krzysztof Zdrodowski, kierownik ds. administracji i inwestycji PCR-T S.A. przy ul. Andersa. - Ukończona jest cała obudowa hali i pokrycie dachowe, wylane zostały posadzki betonowe. Teraz wykonywana będzie konstrukcja stalowa podziałów boksów handlowych. A potem pozostaną już prace wykończeniowe obejmujące: malowanie ścian, wykończenie sanitariatów i wylewanie posadzek. A to skończy się pod koniec września i będą się mogli wprowadzać najemcy. Wszystkie zastosowane tu materiały mają atesty higieniczne dopuszczające do stosowania w handlu żywnością.
Na 3 tys. mkw. czeka na nich 45 boksów – różne wielkości. Mają od 35 do 130,5 mkw. Bo wiadomo, nie do każdej działalności potrzebny jest duży metraż. Ci, którzy sprzedają na przykład przyprawy, potrzebują mniejszych. Ci, którzy decydują się na sklep mięsny z rozbieralnią mięsa – większych. Ci pierwsi będą mogli już niedługo się wprowadzać i rozpoczynać pracę. Wystarczy wstawienie półek i lady. Inni potrzebują większych inwestycji, np. przy organizacji chłodni.
Lepiej dla handlowców i klientów
Każdy lokal będzie wyposażony w kompletne przegrody z blach stalowych powlekanych, a od strony korytarza będzie miał kratę rolowaną z napędem elektrycznym. Wszystkie lokale od strony korytarza będą miały też miejsce na szyld lub reklamę. Oczywiście każde stanowisko handlowe ma dostęp do energii elektrycznej, dostęp do bieżącej wody i odprowadzenie ścieków. Boksy są również ogrzewane. Niestraszna więc będzie praca zimą. Nowa hala została wyposażona także w instalację sygnalizacji pożaru, instalację komputerową z dostępem do internetu światłowodowego, a na korytarzach zostanie zamontowany monitoring wizyjny.
– Dzięki inwestycji teren giełdy zyska na estetyce – mówi Mieczysław Pugawko. – Powstaną też nowe miejsca pracy, a klienci dostaną zróżnicowaną ofertę.
Z tej oferty klienci będą mogli korzystać już za dwa miesiące. A handlowcy? Jest duże zainteresowanie wynajmujących. Duża część stanowisk ma już swoich najemców. Ale zostało jeszcze kilka wolnych miejsc.
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl