Dużo się działo w Teatrze Dramatycznym w 2022 roku

2022.12.29 13:46
Teatr Dramatyczny w 2022 roku zrealizował aż 6 sztandarowych projektów dofinansowanych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Województwa Podlaskiego.
Dużo się działo w Teatrze Dramatycznym w 2022 roku
Fot: Anna Kulikowska
Martyna Faustyna Zaniewska oraz Piotr Półtorak

Kierunek Wschód, Kierunek Szekspir, Kierunek Ukraina, Teatr Lubię To, Scena za Rzeką oraz cyfryzacja zasobów archiwalnych Teatru Dramatycznego - to projekty, które udało się wykonać w 2022 r.

Teatr pozyskał środki w wysokości prawie 700 tys. zł z budżetu Województwa Podlaskiego, zaś z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozyskano ponad 600 tys. zł.

- Kierunek Wschód był festiwalem chyba najlepszym ze wszystkich, które do tej pory miały miejsce. Poziom był w tym roku bardzo wysoki, wrażenia i różnorodność spektakli powodowała, że nikt nie pozostał obojętny i każdy był zadowolony z tego, co mógł zobaczyć - mówił podczas konferencji prasowej dyrektor Teatru Dramatycznego, Piotr Półtorak. - Kolejnym bardzo ważnym projektem był niedawno realizowany Kierunek Ukraina. Ze względu na sytuację polityczną, jaka panuje obecnie w Europie i na świecie, ten projekt udało nam się zrealizować pomimo tego, że pierwotnie miał być realizowany w Ukrainie. Skończyło się na koprodukcji międzynarodowej.

Kierunek Ukraina był realizowany ostatecznie w Polsce, przy współudziale reżyserki i aktorek z Ukrainy, polskich aktorek, kompozytora oraz litewskiego scenografa. Finał tego projektu miał miejsce na Litwie.

- To było jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych, jakie udało nam się zrealizować w Teatrze Dramatycznym w ostatnich latach. Przede wszystkim ze względu na aktualność tematu, który podjęliśmy. Nie ukrywam, że mieliśmy wątpliwości, czy realizacja projektu w ogóle dojdzie do skutku. Dzięki zgodzie Ministerstwa Kultury, udało się zrealizować Kierunek Ukraina na Litwie. Poza faktem, że było to świetna okazja do promocji polskiej kultury w innym kraju, to było to bardzo ważne spotkanie artystyczne i po prostu spotkanie człowieka z człowiekiem - podkreślała zastępca dyrektora Teatru, Martyna Faustyna Zaniewska.

Jak dodała Zaniewska, pokładano spore oczekiwania wobec Teatru Dramatycznego, które jednak udało się spełnić. Celem projektu Kierunek Ukraina było m.in. wspieranie artystów z tego kraju.

- Cieszymy się, że chociaż w tak symboliczny sposób mogliśmy pomóc ukraińskim artystom i zabrać głos w ważnej sprawie i opowiedzieć swoimi sposobami i środkami wyrazu o tragedii, która dzieje się za naszą wschodnią granicą - podsumowała Martyna Faustyna Zaniewska.

- To było ciekawe doświadczenie, bo my, będąc w bezpiecznym kraju, oglądamy wszystko z perspektywy "fotela", jak to jest powiedziane w spektaklu. W kontakcie z naszymi ukraińskimi przyjaciółmi, to nabiera innego sensu. Nabiera się pewnej świadomości i przerażenia tą wojną, która dzieje się za naszymi granicami. Bo po dłuższym kontakcie z Ukraińcami, możemy chociaż poznać namiastkę tego, co tam się dzieje - dodał Półtorak.

W projekcie Kierunek Szekspir udało się nawiązać współpracę z Teatrem Narodowym w Bitoli, w Macedonii Północnej.

- Występowaliśmy tam na Festiwalu Szekspirowskim z "Makbetem". Spektakl był bardzo dobrze odebrany. Przyjęto nas niezwykle ciepło i przyjacielsko. Na naszym Festiwalu Kierunek Wschód wystąpił teatr z Bitoli z "Bachantkami". Nasza współpraca zaowocowała tym, że teatr z Macedonii Północnej przyjechał do nas, a teatr ten jest na wskroś nowoczesny - opowiadał Piotr Półtorak. - Bardzo ciekawy zresztą.

Projekt Scena za Rzeką jest pomysłem perspektywicznym. Pewne kroki już zostały podjęte.

- Przy ulicy Branickiego mamy różne budynki, w których mieszczą się pracownie, garaże, obecnie też siedziba administracji naszego teatru. Te budynki są w nienajlepszym stanie i jest pomysł, by to wszystko wyremontować i stworzyć przy okazji tej rozbudowy kolejną przestrzeń artystyczną teatru, której nam bardzo brakuje. Chodzi tu o scenę na 200 osób - podkreślał dyrektor Teatru Dramatycznego.

W tym roku został stworzony już program funkcjonalno-użytkowy, przeanalizowano także możliwości prawne i architektoniczne związane z przebudową tych przestrzeni. W 2023 roku Teatr ogłosi przetarg na dokumentację projektową.

W 2018 roku Teatr Dramatyczny otworzył zasoby swojego archiwum artystycznego, które zawierają materiały gromadzone od 1944 roku.

- W tym roku zrobiliśmy kolejny krok, aby w całości już sfinalizować digitalizację. Nie mamy jeszcze całego zbioru, ale w 2022 aż 3000 obiektów zostało zdygitalizowanych. Mamy nadzieję, że ten proces zakończymy w przeciągu dwóch kolejnych lat i każdy pasjonat teatru może zajrzeć na naszą stronę: archwium.dramatyczny.pl i odnaleźć nasze najnowsze teatralne zbiory - powiedziała Martyna Faustyna Zaniewska.

Ostatnim projektem był "Teatr - lubię to". W tym roku odbyła się jego czwarta edycja. Projekt poświęcony był oprawie plastycznej spektaklu.

- Warsztaty dotyczyły scenografii, charakteryzacji, oświetlenia, plakatów teatralnych. Projekt cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród osób, do których go kierujemy, czyli głównie do nauczycieli. Mam nadzieję, że w przyszłym roku zrealizujemy jego piątą edycję - dodał Piotr Półtorak.

W ramach tego zadania została wydana publikacja "Teatr - lubię to!. Sezon 4. Szkoła wyobraźni", która zawiera materiały edukacyjne dla nauczycieli i animatorów. Jest ona także dostępna na stronie internetowej Teatru Dramatycznego.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1730 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39