Z wnioskiem o upamiętnienie wybitnego naukowca, nauczyciela i społecznika – prof. dr. hab. inż. Andrzeja Łapko poprzez nadanie jego imieniem nazwy ulicy lub ronda w Białymstoku, zwrócili się do Rady Miasta pracownicy Politechniki Białostockiej (dołączając listę popierających inicjatywę, pod którą podpisało się ponad 200 osób) oraz Bractwo Prawosławne św. św. Cyryla i Metodego w Białymstoku.
Profesor Andrzej Łapko (1949-2015) od lat 70. minionego stulecia związany był z Politechniką Białostocką. Od 1993 r. nieprzerwanie pełnił funkcję kierownika Katedry Konstrukcji Betonowych, a następnie Konstrukcji Budowlanych na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej. Był też m.in. prorektorem ds. studenckich i dydaktyki oraz prorektorem ds. promocji i współpracy. Był cenionym i szanowanym naukowcem i nauczycielem akademickim, jego podręczniki weszły do kanonu lektur inżynierów budownictwa.
- Profesor Łapko to jeden z najwspanialszych polskich żelbetników, jedna z najbardziej zasłużonych osób dla rozwoju konstrukcji betonowych w Polsce. Był zasłużony zarówno dla rozwoju polskiej nauki, jak i praktyki projektowej - mówi prof. Marta Kosior-Kazberuk, rektor Politechniki Białostockiej. - Można powiedzieć, że prof. Łapko zapoczątkował w Politechnice umiędzynarodowienie. Już 30 lat temu jego podręczniki były wydawane po angielsku, już w latach 90. promował programy wymiany międzynarodowej dla studentów i naukowców - przypomina Marta Kosior-Kazberuk, wychowanka prof. Łapki.
Andrzej Łapko był jednocześnie społecznikiem, związanym ze środowiskiem prawosławnym: współzałożycielem Stowarzyszenia Bractwa Prawosławnego św. św. Cyryla i Metodego z siedzibą w Białymstoku, współzałożycielem Szkoły Podstawowej św. św. Cyryla i Metodego w Białymstoku, współzałożycielem Przedszkola nr 1 im. św. Mł. Gabriela w Bielsku Podlaskim, jednym z fundatorów Fundacji "Oikonomos" a także członkiem Konwentu Akademii Supraskiej.
Jak wspomina Jan Smyk, prezes Bractwa Prawosławnego św. św. Cyryla i Metodego, szczególnie na sercu leżało mu kształcenie młodych ludzi.
- Był to człowiek bardzo ciepły, bardzo życzliwy, ale też w swoich działaniach bardzo profesjonalny - dodaje zastępca prezydenta Białegostoku i jednocześnie pracownik Politechniki Białostockiej Adam Musiuk. - Szkoda że takich osób już nie ma śród nas, bo jeszcze dużo mógłby zrobić.
Białostoccy radni jednogłośnie przyjęli projekt nazwania imieniem prof. Andrzeja Łapki jednego z rond. Położone jest ono na osiedlu Wygoda (nota bene profesor mieszkał na tym osiedlu), u zbiegu ul. gen Nikodema Sulika i Ciołkowskiego.
Rada Miasta, oprócz ustanowienia patrona ronda na osiedlu Wygoda nadała też dwie nazwy ulicom na osiedlu Dojlidy Górne. Droga na przedłużeniu istniejącej ul. Oleandrów będzie nosić tę samą nazwę. Zupełnie nowa nazwa pojawi się zaś na ulicy położonej równolegle do ul. Zielone Jabłuszko - będzie to Gruszkowa.
ewelina.s@bialystokonline.pl