Duże ożywienie w transporcie i logistyce. Będzie praca

2018.12.18 13:37
Obecnie panuje duże ożywienie w transporcie i logistyce. Tak dobrze nie było od pięciu lat. Wielu pracodawców ma zamiar zwiększyć zatrudnienie.
Duże ożywienie w transporcie i logistyce. Będzie praca
Fot: pixabay.com

Tak dobrze w transporcie i logistyce nie było od lat

W ciągu najbliższych 3 miesięcy co piąty pracodawca z branży transportu i logistyki ma zamiar powiększyć swoje zespoły. Zdaniem ekspertów jest to efekt nowych inwestycji w Polsce oraz coraz większej sprzedaży przez internet (świetnie napędza transport).

– Tak wysoki wynik prognozy firm transportowych i logistycznych może być efektem nowych inwestycji w naszym kraju, szczególnie w sektorze e-commerce oraz rosnącej sprzedaży detalicznej przez internet. Na styczeń przypada też czas zwrotów świątecznych zakupów w sieci – mówi Kamil Sadowniczyk, dyrektor z agencji zatrudnienia Manpower. – Pierwszy kwartał 2019 roku będzie kolejnym okresem wzmożonej rywalizacji firm o pracowników, których niedobór również jest mocno odczuwalny w transporcie i logistyce. W Polsce brakuje pracowników magazynowych, a także kierowców, którzy od ponad 10 lat utrzymują się w czołówce stanowisk najtrudniejszych do obsadzenia w Polsce – dodaje ekspert Manpower.

Polska na dobrej pozycji, prognozy są obiecujące

Jak wynika z badania "Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia", prognoza dla polskiego sektora transportu i logistyki jest drugą najwyższą w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka). W pierwszym kwartale w tej branży będzie łatwiej o pracę jedynie na Słowenii. Następnie za Polską uplasowała się Rumunia. Najgorzej będzie zaś w Turcji, Wielkiej Brytanii i Holandii.

– Na europejskim rozwoju branży e-commerce korzysta również Polska, coraz więcej globalnych firm logistycznych i dystrybutorów e-commerce przenosi swój biznes do Polski z powodu nadal atrakcyjnych dla nich kosztów pracy. Takiemu trendowi pomaga coraz lepsza infrastruktura drogowa w naszym kraju. Z drugiej strony rosnące wynagrodzenia w Polsce sprawiają, że siła nabywcza polskich gospodarstw domowych również wrasta, przez co wydają więcej m.in. w sieci, co wprost przyczynia się do wzrostów w transporcie i logistyce, bo właśnie tą drogą odbywa się dystrybucja produktów – dodaje Sadowniczyk.

Zdaniem ekspertów dynamiczny rozwój handlu internetowego w całej Europie, który coraz częściej oparty jest o polskie magazyny, znacznie łagodzi skutki ewentualnego spowolnienia gospodarczego.

W tej branży nie muszą bać się o zatrudnienie

Jak podaje Komisja Europejska, tylko w ciągu ostatnich 4 lat w naszym kraju wzrósł niedobór programistów o 15%. Na rozwiązanie tego problemu szacuje się, że Polska będzie potrzebowała około 12 lat, jeśli nie więcej. W innych krajach deficyt ten powoli maleje, aczkolwiek osoby w tym zawodzie praktycznie wszędzie mogą przebierać w ofertach pracy.

Brakuje też specjalistów w kilku innych sektorach. Najwięcej w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie oraz handlu. Wciąż rośnie też niedobór w sektorach komunikacji, informacji, edukacji i ochrony zdrowia.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1511 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39