Drugi dzień egzaminu gimnazjalnego. Młodzież zmierzy się z matematyką

2016.04.19 08:03, Aktualizacja: 2016.04.19 15:53
We wtorek uczniowie klas trzecich napiszą kolejną część egzaminu gimnazjalnego. W poniedziałek pisali część humanistyczną, teraz zmierzą się z zadaniami z przedmiotów ścisłych.
Drugi dzień egzaminu gimnazjalnego. Młodzież zmierzy się z matematyką
Fot: pixabay.com

Matematyka budzi najwięcej obaw

Większość uczniów znacznie bardziej obawia się egzaminu z części matematyczno-przyrodniczej niż humanistycznej, na której, jak sami mówią, "zawsze można coś wymyślić". Noty z ubiegłego roku (młodzież zdobyła średnio 35% punktów za zadania otwarte i 53% za zadania zamknięte) pokazują, że faktycznie ten test sprawia im najwięcej trudności.

O godz. 9.00 gimnazjaliści napiszą test z przedmiotów przyrodniczych, tj. biologii, chemii, fizyki i geografii. Po chwili odpoczynku, o godz. 11.00, ponownie zasiądą w ławkach, by zmierzyć się z matematyką.

Czego nie wolno wnosić na salę?

Jak zawsze na egzaminie zakazane jest korzystanie z telefonów komórkowych i innych urządzeń pozwalających na kontaktowanie się z kimkolwiek.

Uczniowie nie mogą też mieć przy sobie tablic matematycznych i kalkulatora ani żadnych tzw. "przedmiotów na szczęście", czyli różnego rodzaju maskotek, figurek bądź innych talizmanów.

Gimnazjaliści powinni mieć przy sobie jedynie legitymację szkolną oraz przybory do pisania i rysowania, tj. pióro lub długopis z czarnym tuszem, ołówek, gumkę, linijkę, cyrkiel, ekierkę oraz kątomierz. Należy pamiętać jednak o tym, że odpowiedzi z testu nie mogą być wpisane ołówkiem.

W przypadku zadań matematycznych także pojawia się wiele informacji o przeciekach. W komentarzach na forach internetowych różni internauci zachęcają do kontaktu mailowego, w celu "ujawnienia testu". Nie ma co jednak liczyć na gotowe zadania. Trzeba uważać, bowiem okazuje się, że wielu oszustów w ten sposób próbuje wyłudzić nasze dane.

Arkusze i odpowiedzi wtorkowego testu będą udostępnione w godzinach popołudniowych.

Uczniowie, którzy z jakichś ważnych powodów nie będą mogli przystąpić do egzaminu gimnazjalnego (np. z powodu choroby itp.), będą mogli go zdawać będą w dniach 1-3 czerwca. Wyniki będą znane 17 czerwca.

[AKTUALIZACJA]

Na egzaminie z przedmiotów przyrodniczych uczniowie musieli wykazać się m.in. wiedzą dotyczącą organizmów jednokomórkowych i wielokomórkowych. Trudniejsze zadania dotyczyły chemii. Młodzież musiała np. prawidłowo odczytać reakcję. Pojawiła się też mapa przedstawiająca średnią roczną liczbę dni z opadem śniegu w Polsce. Gimnazjaliści mieli za zadanie prawidłowo odczytywać zaznaczone na niej dane.

Najwięcej emocji wśród piszących budził jednak test z matematyki. Młodzież musiała obliczyć odległość. Pojawiły się też zadania dotyczące potęgi i ułamków. Niektóre pytania były zaś bardzo proste – piszący musieli wskazać, która z liczb jest największa – I, II, III czy IV. Gimnazjaliści większą liczbę punktów mogli dostać za prawidłowe obliczenie objętości półkuli i walca.

Reakcje uczniów są różne, jedni wypowiadają się na forach internetowych, że spodziewali się znacznie trudniejszych pytań, inni wręcz odwrotnie.

Arkusze i odpowiedzi dostępne są na stronie: www.cke.edu.pl

W środę (20.04) młodzież zasiądzie do egzaminu po raz ostatni. Napisze wówczas test z języka obcego nowożytnego.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1702 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39