Wystawa poświęcona będzie prezentacji fajansu angielskiego od połowy XVIII do XIX wieku. Muzeum Podlaskie przedstawi na niej część kolekcji prywatnej prof. Wojciecha W. Kowalskiego, wybitnego kolekcjonera i znawcy europejskiej ceramiki, który zgromadził jedyny w naszym kraju liczny zbiór angielskiej ceramiki.
Blisko 250 eksponatów
Będzie to taka druga w Polsce prezentacja ceramiki angielskiej, po monograficznej wystawie ceramiki Wedgwooda ze zbiorów polskich i angielskich w Muzeum Narodowym w Warszawie w 2002 roku. Wyeksponuje ona wyjątkowe osiągnięcie technologiczne angielskiej ceramiki, które zrewolucjonizowało rynek producencki i konsumencki od lat 60. XVIII stulecia, najpierw w Anglii, później na kontynencie. To wprowadzenie do produkcji fajansu delikatnego i jego odmian, z dekoracją technikami druku, skutecznie wyparło drogą porcelanę.
Na ekspozycji zobaczyć można będzie prawie 250 wyrobów ceramicznych wyprodukowanych nie tylko w wytwórniach angielskich ale i szkockich. Trzon stanowi tzw. creamware - czyli fajans delikatny będący efektem różnorodnych poszukiwań i eksperymentów technologicznych dokonywanych w środkowej Anglii od końca XVII wieku poprzez następne stulecie. Obok fajansu eksponowane są, także przykłady kamionki delikatnej tzw. czarnej kamionki bazaltowej i delikatnej kamionki jaspisowej. Większość obiektów składających się na ekspozycję to talerze, które pokazują nie tylko bogactwo motywów zdobniczych, ale i sposobów ich zdobienia: od zdobienia ręcznego do druku transferowego.
Na szczególną uwagę zasługują wyroby Josiaha Wedgooda, w tym bardzo interesujące i rzadkie przykłady wczesnej dekoracji drukiem transferowym na talerzu z ptakami liverpoolskimi czy drukiem czerwonym i emaliami na talerzu "etruskim".
Katalog też dostępny
Wystawie towarzyszy katalog autorstwa prof. Wojciecha W. Kowalskiego zawierający 250 pozycji, głównie fajanse z dekoracją drukowaną, tak popularną w Anglii zwłaszcza od pierwszej ćwierci XIX stulecia. Uzupełnieniem szerokiego wyboru sygnowanych naczyń z dekoracją drukiem jest zespół wczesnych XVIII-wiecznych, niesygnowanych creamware i kamionek Wedgwooda. Katalog stanowi kompendium wiedzy o ceramice angielskiej i jest przeznaczony dla szerokiego grona muzealników, kolekcjonerów i badaczy poszukujących informacji o fajansie delikatnym.
Ekspozycja jest dostępna dla zwiedzających od soboty (10.10). O godz. 11.00 odbędzie się oprowadzanie kuratorskie, które poprowadzi prof. Wojciech Kowalski. Ilość miejsc jest ograniczona do 20 osób, konieczne są zapisy pod numerem telefonu - 509 336 740.
Wystawę można zwiedzać do 15 stycznia 2021 roku.
anna.d@bialystokonline.pl