Przedstawiając nowego konserwatora, wojewoda Jacek Brzozowski podkreślił, że zależy mu, aby uwaga skupiała się na wszystkich trzech osobach, którym powierzona została piecza nad dziedzictwem regionu. – Pozwolę sobie wyrazić opinię, że jak sięgam pamięcią, tak mocnej merytorycznie ekipy w tym urzędzie nie było – dodał.
Kim jest nowy PWKZ?
Dr Adam Musiuk jest architektem, wykładowcą akademickim związanym z Wydziałem Architektury Politechniki Białostockiej. Praca z zabytkami i dziedzictwem kulturowym regionu nie jest dla niego nowością – od 1998 roku zajmował się pracami konserwatorsko-budowlanymi przy Monasterze w Supraślu, był też doradcą podczas tworzenia supraskiego Muzeum Ikon. Przez ostatnie pięć lat pracował jako zastępca prezydenta Białegostoku, nadzorujący architekturę i politykę przestrzenną miasta.
Współpracownicy Adama Musiuka
Jego zastępcą będzie prof. Karol Łopatecki, historyk i prawnik z Uniwersytetu w Białymstoku. Jego zainteresowania badawcze dotyczą właśnie historii regionalnej i dziedzictwa kulturowego regionu; jest ponadto znawcą historii wojskowości i prawodawstwa wojskowego epoki nowożytnej.
Trzecią osobą wspomnianej ekipy jest powołany kilka dni wcześniej pełnomocnik wojewody ds. ochrony i promocji dziedzictwa kulturowego, prof. Jerzy Urwanowicz, który ma wspierać konserwatorów w ich pracy.
- Powołując konserwatora, poleciłem mu jednocześnie jak najpilniejsze rozwiązanie dwóch najbardziej palących obecnie kwestii – mówił wojewoda Jacek Brzozowski podczas spotkania z dziennikarzami we wtorek 23 stycznia. – Pierwsza z nich to decyzja dotycząca instalacji ogrzewania w białostockiej Bazylice. Druga – to rozwiązanie sporu, toczącego się wokół planów budowy kaplicy w Michałowie. Decyzje te powinny zapaść dużo wcześniej – niestety, tak się nie stało.
Będzie audyt
Wojewoda polecił jednocześnie nowemu konserwatorowi przeprowadzenie wstępnego audytu. Zapowiedział, że już 30 stycznia odbędzie się kolejne spotkanie, na którym przedstawione zostaną priorytety pracy konserwatorów i pełnomocnika.
- Dziś chciałbym zaznaczyć, że bardzo zależy mi, aby zabytki jak najbardziej mogły służyć ludziom – mówił z kolei Adam Musiuk. – Nie chciałbym, aby nasze dziedzictwo zamykane było w gablotach, należy tym obiektom umożliwić nowe życie. Potrzebne jest również szersze otwarcie urzędu konserwatora na ludzi, ich oczekiwania i potrzeby.
24@bialystokonline.pl