Dowódca powstań śląskich był też wicewojewodą białostockim. Dziś go upamiętniono

2021.05.07 17:08
W roku 2021 przypada setna rocznica wybuchu trzeciego, ostatniego powstania śląskiego. Działania zbrojne na terenie Górnego Śląska miały na celu przyłączenie tego regionu do niepodległej Polski. W Białymstoku odsłonięto tablicę pamiątkową dowódcy dwóch powstań oraz otwarto wystawę.
Dowódca powstań śląskich był też wicewojewodą białostockim. Dziś go upamiętniono
Fot: Anna Kulikowska
Odsłonięcie tablicy Alfonsa Zgrzebnioka

Walki prowadzone były między ludnością polską a niemiecką. Z okazji rocznicy, senat RP ustanowił rok 2021 Rokiem Powstań Śląskich. I i II powstaniem śląskim dowodził Alfons Zgrzebniok, który w latach 30., po odejściu z wojska, był wicewojewodą ówczesnego województwa białostockiego.

Aby upamiętnić postać dowódcy, związanego z Białymstokiem, w piątek (7.05) odsłonięto na ścianie budynku Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego tablicę pamiątkową Alfonsa Zgrzebnioka. Przy tej okazji także otworzono wystawę plenerową przed wejściem do urzędu, która dotyczy trzech śląskich zrywów powstańczych. Została przygotowana przez katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej, jest prezentowana w wielu miastach Polski.

- Żeby powstało niepodległe Państwo Polskie trzeba było walczyć bronią, trzeba było działać konspiracyjnie, ale też trzeba było podejmować wysiłki dyplomatyczne. Skończył się okres wojny, a rozpoczął okres traktatów pokojowych, które miały ustalać nowy porządek europejski – mówił podczas uroczystości wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Na Śląsku postać Alfonsa Zgrzebnioka jest bardzo ważna i wręcz czczona. W województwie podlaskim została nieco zapomniana.

- To dobra sposobność, by w stulecie powstań śląskich – tę osobę przypomnieć i utrwalić jej obecność tablicą pamiątkową – powiedział Paszkowski – Jest to niezwykle istotna rzecz dla podkreślenia jedności naszego narodu i państwa, bowiem to co ważne jest na Śląsku, jest ważne także w północno-wschodniej Polsce, w naszym województwie. Ojczyzna łączy wszystkich Polaków i wszystkie jej tereny.

Podczas spotkania, w którym udział wzięli m.in. Czesław Sobierajski – doradca Wojewody Śląskiego, dr Andrzej Sznajder - dyrektor IPN w Katowicach, dr hab. Piotr Kardela - dyrektor IPN w Białymstoku, Ryszard Mozgol - naczelnik Biura Edukacji narodowej IPN w Katowicach, podkreślano niezwykły wysiłek ludności Śląska. Powstania śląskie są wyjątkowe, bowiem w żadnym regionie, w żadnym okresie państwa polskiego, nie organizowano działań zbrojnych rok po roku.

- Ta tablica upamiętniająca dowódcę Powstań Śląskich pozostanie na zawsze. Powstania śląskie były różnie traktowane, budziły także kontrowersje, jednak setna rocznica jest dobrym momentem, by o nich przypomnieć, by pamięć o powstaniach wybrzmiała w całej Polsce. Mogę także podzielić się radosną wiadomością, otóż Alfons Zgrzebniok otrzymał niedawno najwyższe odznaczenie w Polsce - Order Orła Białego. Z pewnością, jest to jeden z najdzielniejszych wojaków w dziejach naszego kraju. Jest to znak, że Polska doceniła wysiłek ludu śląskiego – podkreślał Czesław Sobierajski.

Anna Kulikowska
24@bialystokonline.pl

1262 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39