Pieniądze na inwestycje
Zarząd województwa podlaskiego przyznał Białostockiemu Centrum Onkologii łącznie około 600 tys. zł na zakup kolejnego stanowiska do zapobiegania wypadaniu włosów oraz na sprzęt do diagnostyki śródoperacyjnej i operacji laparoskopowych nowotworów jelita grubego i odbytnicy.
- Tak jak obiecaliśmy w kampanii wyborczej, że będziemy inwestowali w służbę zdrowia, dotrzymujemy słowa - podkreśla marszałek Artur Kosicki. - Placówka się rozwija i potrzebuje bardzo nowoczesnej aparatury.
- Doceniamy ten szpital. Inwestujemy w niego. Inwestujemy w bardzo nowoczesny sprzęt i mamy nadzieję, że on będzie służył nie tylko pacjentom z województwa podlaskiego, ale że dzięki temu trafią do nas także pacjenci z innych województw – dodaje z kolei Marek Malinowski, członek zarządu województwa podlaskiego.
Czepki i laparoskop 3D
Z czepków skorzystają pacjentki z Oddziału Onkologii Ginekologicznej BCO. Zakłada się je na około 30 minut przed wstrzyknięciem leku, kontynuując użycie w czasie podawania leku oraz po zakończeniu tej czynności. Przy czym system wymaga minimalnego nadzoru pielęgniarskiego. Przedstawiciele centrum onkologii tłumaczą, że wieloletnie badania niezależnych ośrodków potwierdziły bezpieczeństwo i skuteczność (od 50 do 90%) systemu Paxman Orbis.
- Ten sprzęt będzie służył w głównej mierze poprawie jakości życia naszych pacjentek. System chłodzenia skóry głowy polega na tym, że zakładamy czepek przed rozpoczęciem chemioterapii. Chłodzimy skórę głowy, co zapobiega, poprzez skurcz naczyń krwionośnych, penetracji leku chemicznego bezpośrednio do cebulki włosowej. Tym samym chroni włosy przed wypadaniem – mówi Beata Maćkowiak-Matejczyk, koordynator Oddziału Onkologii Ginekologicznej Białostockiego Centrum Onkologii.
Natomiast specjalistyczny laparoskop 3D jest pierwszym takim urządzeniem na Podlasiu.
- Podajemy barwnik w okolicy guza. Widzimy całą drogę, jak przebiega spływ chłonny. Dzięki temu usuwamy dokładnie tę drogę, która jest od guza. Do tego w małych przestrzeniach możemy bardzo precyzyjnie operować i oszczędzamy te nerwy, które odpowiadają np. u mężczyzn za funkcje płciowo-seksualne. I tak samo u kobiet. Dzięki temu pacjent ma lepszy komfort życia po operacji - wyjaśnia Kamil Safiejko, specjalista chirurgii onkologicznej z BCO.
W Białostockim Centrum Onkologii, w 2018 roku, przeprowadzono ok. 230 zabiegów laparoskopowych. To o blisko 77% więcej niż jeszcze w 2017 roku.
dorota.marianska@bialystokonline.pl