Po remoncie obiekt zachował swój modernistyczny charakter z 1937 r. oraz tradycyjną formę architektoniczną. Dzięki przeprowadzonym pracom w istotny sposób poprawił się stan techniczny obiektu, a jego wnętrze i wszystkie pomieszczenia zostały dostosowane w taki sposób, aby możliwe stało się rozszerzenie zakresu dotychczas prowadzonej działalności o nowe przedsięwzięcia, m.in. organizację warsztatów artystycznych, stypendiów pobytowych dla artystów, konferencji, seminariów, szkoleń, obozów dla młodzieży, prowadzenia usług związanych z informacją turystyczną i wynajmem sprzętu. W budynku znajdują się też miejsca noclegowe. Działać tam będzie również świetlica dla dzieci, w której realizowany będzie programem opiekuńczo-wychowawczy z elementami edukacji kulturalnej, ekologicznej i regionalnej.
Remont był możliwy dzięki funduszom unijnym - pozyskano 500 tys. zł, koszt całej inwestycji to blisko 1,1 mln zł. Samorząd planuje dalsze wnioskowanie o dofinansowanie z różnorodnych źródeł i w konsekwencji utworzenie w tym miejscu Centrum Produktu Lokalnego, którego celem będzie stworzenie systemu wspierania produktu lokalnego i terytorialnego.
Uroczystości otwarcia (uroczyste przecięcie wstęgi i wyświęcenie obiektu o godz. 15) towarzyszyć będzie Święto Wsi pt. "Dawno temu w Sokolu". W koncercie na scenie plenerowej od godz. 16 wystąpią: Kapela z Jałówki, Janki Band z Sokola, Zbigniew Nasiadko z Białegostoku, IPM Archiwum z Michałowa. Gościem specjalnym będzie zespół Czeremszyna.
Więcej:
Święto Wsi "Dawno temu w Sokolu"
anna.d@bialystokonline.pl