Przygotowują karmniki i przyzwyczajają do nich skrzydlatych gości. Potem rozstawiają w pobliżu specjalne, ornitologiczne siatki. Co godzinę sprawdzają, czy coś w nie wpadło. Jeżeli tak się zdarzyło - zabierają ptaki w ciepłe miejsce, a tam opisują schwytane okazy i zakładają im odpowiednie obrączki, po czym wypuszczają je na wolność.
Tak wygląda kolejna Akcja Karmnik, do której, jak co roku, przyłączyli się studenci z Uniwersytetu w Białymstoku.
Podczas 2 pierwszych weekendów akcji studenci odłowili i zbadali ok. 180 ptaków. To jeden z najlepszych wyników w kraju. Najwięcej było bogatek, dzwońców i modraszek, ale zdarzały się i ptasie rarytasy, np. sójka.
Najbliższe dokarmianie z obrączkowaniem odbędzie się w sobotę (31.12) w sąsiedztwie kampusu UwB. Wydarzenie startuje o świecie - dokładnie o godz. 6.00. Koniec planowany jest ok. godz. 14.00. W akcji biorą udział przede wszystkim członkowie Koła Naukowego Biologów UwB, ale dołączą do nich też inni studenci, a nawet uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.
Opisywanie i obrączkowanie ptaków nadzoruje Marta Drobińska – licencjonowana obrączkarka, absolwentka biologii na Uniwersytecie w Białymstoku.
Pomóc mogą wszyscy chętni miłośnicy ptaków. Wystarczy zgłosić się mailowo (herpiotrek@gmail.com) albo zjawić się w sobotę w siedzibie Koła Naukowego Biologów (Instytut Biologii UwB, pok. 3001, wejście na kampus bramą od strony stadionu).
Organizatorzy podkreślają, że warto do nich dołączyć, ponieważ będzie można poznać gatunki ptaków i nauczyć się, jak wyciągać je z sieci ornitologicznych.
Osoby, które wezmą udział w akcji, dowiedzą się także, kiedy ptaki potrzebują naszej pomocy, a kiedy nie powinniśmy dokarmiać naszych "karmnikowych" gości i jakie pożywienie jest dla nich odpowiednie.
Akcja Karmnik to ogólnopolskie przedsięwzięcie. Odbywa się w tych samych terminach w 25 miejscach w kraju, co 2 tygodnie, przez całą zimę. Dzięki temu gromadzone są dane, które pozwalają nie tylko na określenie liczebności zimujących ptaków, ale także zbadanie wpływu warunków atmosferycznych na ich kondycję i przywiązanie do karmnika. W tym roku odłowy ruszyły z początkiem grudnia. Zakończą się w ostatni weekend lutego.
Akcja Karmnik
monika.zysk@bialystokonline.pl