W sypialni spędzamy ok. 1/3 swojego życia, a komfort snu przekłada się na zdrowie i dobre samopoczucie. Warto zatem zapoznać się ze specyfiką materacy i wybrać ten, który pomoże nam zdrowo odpocząć. I tak np. w sklepach często można usłyszeć od wielu sprzedawców i ekspertów, że kokos w materacu jest naturalny, a co za tym idzie - zdrowy i potrzebny.
- Czym jest ten tzw. kokos? Są to po prostu naturalne włókna kokosowe, które pozyskuje się ze skorupy orzecha kokosowego, u niektórych producentów są one dodatkowo lateksowane, czyli natryskowo pokrywane naturalną powłoką. Ten proces ma chronić przed grzybami i pleśniami. Czyli możemy się wspólnie zgodzić, że jest to produkt pochodzenia naturalnego, ale na tym się kończy jego zbawienny wpływ na nasze zdrowie – wyjaśnia specjalista z branży materacy Błażej Dzierżyński.
Co jest w tym przypadku pesymistyczne? Warstwa kokosowa w materacu pełni funkcję utwardzającą.
- Kiedy leżymy na plecach, na twardym, niedopasowującym się do ciała podłożu, to cały jego ciężar opiera się na części grzbietowej i lędźwiowej. Nie dość więc, że obciążamy miejsca, w których najczęściej występuje dyskopatia, to dodatkowo mięśnie ciągle muszą pracować, by utrzymać to wygięcie. Kiedy przewrócimy się na bok, sytuacja jest podobna, gdyż cały ciężar ciała opiera się tylko na barku i biodrze - mówi Błażej Dzierżyński. - Płaska i twarda powierzchnia nie zapewnia również odpowiedniego podparcia lędźwiowej części układu szkieletowego. Długotrwałe spanie na twardym podłożu może skutkować nawet trwałym odkształceniem kręgosłupa - dodaje.
Znawcy tematu podpowiadają, że twardość materaca musi być dla naszego ciała optymalna. Materac nie może być za twardy, ale za miękki też nie jest odpowiedni. Przed zakupem dobrze jest go po prostu przetestować.
dorota.marianska@bialystokonline.pl