Dla przypomnienia, Konkurs Poetycki im. Jana Leończuka skupia się na upamiętnieniu postaci Jana Leończuka, czyli poety, prozaika, publicysty i tłumacza, a także na promowaniu współczesnej poezji. Aby wziąć w nim udział, należało zgłosić maksymalnie 2 wiersze o dowolnej tematyce. W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział rekordowe 102 uczestników z 14 województw Polski, a nawet z Włoch. W sumie dostarczonych zostało aż 188 prac.
Honorowym patronem tego konkursu jest Barbara Leończuk, małżonka zmarłego poety. Jury konkursowe, powołane przez Stowarzyszenie Szukamy Polski, Redakcję Poeci w Sieci, Wydział Filologiczny Kolegium Literaturoznawstwa Uniwersytetu w Białymstoku oraz Książnicę Podlaską im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, wkrótce rozpocznie ocenę prac. Przewodniczyć jury będzie dr hab. Iwona Rusek z Katedry Badań Filologicznych "Wschód – Zachód" Kolegium Literaturoznawstwa UwB.
"Srebro nie złoto" to natomiast konkurs który powstał przez Stowarzyszenie Szukamy Polski oraz Podlaską Redakcję Seniora, we współpracy z Książnicą Podlaską im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Jego ideą jest promowanie pisarstwa wśród seniorów i młodych ludzi z województwa podlaskiego. Uczestnicy mogli przesyłać swoje prace, biorąc udział w kategoriach Poezja oraz Proza.
Do IX edycji tego konkursu wpłynęły 74 prace, w tym 57 wierszy i 17 utworów pisanych prozą. Wkrótce nad przesłanymi utworami pochyli się jury powołane przez Stowarzyszenie Szukamy Polski, Podlaską Redakcję Seniora i Książnicę Podlaską im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.
W przypadku obu konkursów, laureaci zostaną uhonorowani kartami prezentowymi oraz dyplomami, natomiast wyróżnione i nagrodzone wiersze będą miały szansę na publikację na stronie poeciwsieci.pl oraz, jeśli to możliwe, w formie wydawnictwa książkowego.
Wyniki konkursów zostaną ogłoszone podczas uroczystej gali, która odbędzie się 19 października w Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.
24@bialystokonline.pl