Ustawowe dni wolne od pracy 2023 to:
- 1 stycznia - Nowy Rok (niedziela)
- 6 stycznia - Święto Trzech Króli (piątek)
- 9 kwietnia - Wielkanoc (niedziela)
- 10 kwietnia - Poniedziałek Wielkanocny (poniedziałek)
- 1 maja - Święto Pracy (poniedziałek)
- 3 maja - Święto Konstytucji 3 Maja (środa)
- 28 maja - Zielone Świątki (niedziela)
- 8 czerwca - Boże Ciało (czwartek)
- 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (wtorek)
- 1 listopada - Dzień Wszystkich Świętych (środa)
- 11 listopada - Święto Niepodległości (sobota)
- 25 grudnia - Pierwszy dzień Bożego Narodzenia (poniedziałek)
- 26 grudnia - Drugi dzień Bożego Narodzenia (wtorek)
W 2023 roku mamy 250 dni pracy, a w sumie w całym roku przysługuje 115 dni wolnych od pracy, w które wliczają się święta ustawowo wolne oraz weekendy. Samych dni ustawowo wolnych jest jednak 13.
Dni wolne od pracy w styczniu będą dwa. Nowy Rok (1 stycznia) wypada w niedzielę, więc nie będzie dodatkowego dnia urlopu do odebrania. Święto Trzech Króli (6 stycznia) będzie w piątek. To zaś oznacza, że możemy liczyć na długi weekend, który przy odpowiednim wykorzystaniu urlopu wypoczynkowego może trwać nawet 9 dni (włączając do tego Sylwestra). Aby móc się nim cieszyć, wystarczy wziąć 4 dni płatnego urlopu w dniach 2-4 stycznia.
W kwietniu mamy dwa dni ustawowo wolne od pracy, w tym jeden dodatkowy dzień wolny, którym jest oczywiście Poniedziałek Wielkanocny. Dzięki temu bez ubiegania się o dodatkowy urlop zyskujemy czterodniowy długi weekend.
Weekend majowy (tzw. majówka) w 2023 roku wypada korzystnie dla pracowników. 1 i 3 maja to odpowiednio poniedziałek i środa. Zatem wykorzystując jeden dzień urlopu we wtorek 2 maja, można wydłużyć długi weekend do 5 dni. Natomiast jeżeli skorzystamy z 3 dni urlopu – dodatkowo czwartku (4 maja) i piątku (5 maja), majówka może trwać nawet 9 dni.
Za Zielone Świątki (28 maja) nie przysługuje nam dodatkowy dzień wolny od pracy, ponieważ jest to niedziela.
Z uwagi na Boże Ciało, które wypada w czwartek 8 czerwca, zyskujemy czterodniowy długi weekend, o ile wykorzystamy urlop wypoczynkowy w piątek (9 czerwca).
W lipcu dni wolnych od pracy nie ma, dlatego warto rozważać raczej wyjazd w sierpniu. Wówczas we wtorek - 15 sierpnia obchodzimy Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, w związku z czym jest to dzień wolny od pracy. Jeśli weźmiemy urlop wypoczynkowy w poniedziałek 14 sierpnia, zyskujemy czterodniowy długi weekend w sierpniu. Dokładając do tego również wolne na pozostałe 4 dni tygodnia, możemy zaś liczyć na 9 dni wolnego.
Dni wolne w listopadzie rozkładają się dość obiecująco. Dzień Wszystkich Świętych wypada w środę 1 listopada, co oznacza, że biorąc dwa dni wolnego - w czwartek i piątek, w zyskujemy pięciodniowy długi weekend. Alternatywnie, możemy również wziąć wolny 31 października. Wówczas możemy liczyć na długi weekend w listopadzie o długości 4 dni.
Cztery spośród wszystkich dni wolnych w 2023 r. wypadają w weekend, ale tylko jeden (Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada) wypada w sobotę. W związku z tym za ten dzień otrzymamy dodatkowy dzień wolny pracy, którego termin należy ustalić z pracodawcą. Może to być np. poniedziałek 13 listopada lub piątek 10 listopada, wówczas będziemy mieli 3-dniowy weekend.
Dni wolne w grudniu nie mogłyby ułożyć się lepiej dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Wigilia wypadnie w niedzielę, co oznacza, że większość z nas na spokojnie będzie mogła przygotować się do świąt w sobotę. Dni świąteczne - 25 i 26 grudnia będą zaś w poniedziałek i wtorek, a to skraca kolejny tydzień pracy do 3 dni. Długi weekend w grudniu może wynieść do 9 dni, jeśli wykorzystamy urlop wypoczynkowy w dniach 27-29 grudnia.
Dni wolne od pracy, które obowiązują w Polsce, zostały określone w ustawie z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy. Wskazane w ustawie dni są wolne od pracy, nawet jeśli wypadają w dzień roboczy. Pracownikowi, który pracuje w dzień ustawowo wolny od pracy przysługuje wolne. Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Zgodnie z kodeksem pracy, jeśli nie ma możliwości przyznania dodatkowego dnia wolnego, pracownikowi za każdą godzinę przepracowaną w święto przysługuje, oprócz normalnego wynagrodzenia, dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl