W ostatnich latach pojawiło się nowe pokolenie artystów, które w swojej sztuce staje wobec szeroko pojmowanych struktur władzy oraz postrzega swoją twórczość jako formę sprzeciwu wobec jej aparatów. Ale co znaczy "władza" dla przedstawicieli tego pokolenia? Co ich motywuje? Niektórzy artyści skupiają się na tematyce ściśle politycznej oraz analizują modele kontroli czy sposoby reprezentowania władzy, inni zajmują się szerszymi kontekstami tych zjawisk. W artystycznej ekspresji dotyczącej krytyki rzeczywistości, w akcentowaniu skarg czy alternatyw, język, treść oraz idea są często powiązane, a granice pomiędzy działalnością artystyczną a akcją polityczną zanikają. Sztuka oddziałuje bezpośrednio na życie, a jej obowiązkiem jest budzenie świadomości estetycznej, aktywności społecznej oraz ducha oporu.
Wystawa "Why do you resist?" w Galerii Arsenał w Białymstoku zajmuje się badaniem form politycznego sprzeciwu w sztuce współczesnej oraz prezentuje różnorodne sposoby podejścia do tematu przy użyciu różnych mediów. "Why do you resist?: jest zrealizowana we współpracy z kuratorami Andreą Domesle i Michalem Kolečkiem na bazie ich wystawy, która była już prezentowana w Grazu (Forum Stadtpark), w Uściu nad Łabą (Emil Filla Gallery), w Thun (Kunstmuseum Thun) oraz w Pori (Pori Art Museum).
Od 11 lutego do 9 marca można oglądać prace artystów tj. Akademia Ruchu, Zbyněk Baladrán, Thomas Galler, Marina Gržinić & AinaŠmid, Jiří Kovanda, Martin Krenn, Kristina Leko, Jérôme Leuba, Gintaras Makarevicius, REINIGUNGSGESELLSCHAFT, Oliver Ressler, Mona Vatamanu & Florin Tudor.
Za: Galeria Arsenał