Dla seniorów, dzieci, rodzin. Festiwalowe warsztaty

2019.03.04 11:43
DKF "GAG" przy Białostockim Ośrodku Kultury zaprasza na warsztaty w ramach festiwalu Underground/Independent 2019. Są propozycje dla seniorów, dzieci i rodzin.
Dla seniorów, dzieci, rodzin. Festiwalowe warsztaty
Fot: BOK
Na warsztatach powstaną m.in. breloczki i magnesy

Warsztaty komiksowe dla Seniorów (60+) - Podlascy superbohaterowie

Prowadzący Marek Rubec z Czech przybliży uczestnikom wiedzę, jak tworzyć autorskie komiksy, zapozna ich także z istotnymi elementami komiksu, takimi jak: bohater, panele, plansze, dymki i scenariusz. Objaśni - poprzez różnorodne zadania praktyczne - jak powstaje komiks i jak ważną rolę pełnią w nim: rysowanie przestrzeni, emocji bohatera oraz łączenie elementów w kadrze. Następnie seniorzy skupią się na stworzeniu krótkich komiksów (1-3 strony) opartych na osobistych przeżyciach i wspomnieniach z dzieciństwa, które opowiadać będą o tym, jakimi superbohaterami byli w dzieciństwie. Po warsztatach wszystkie historie zostaną zeskanowane i zebrane we wspólny album "Podlascy superbohaterowie".

Marek Rubec: "W dzieciństwie żyłem w świecie fantasy i dzięki temu doświadczałem niezwykłych rzeczy w zwykłym świecie, w którym byłem też swoim własnym superbohaterem! Byłem też świadkiem różnych wydarzeń, a nawet rewolucji historycznych. Każdy z nas żyje w interesujących czasach. Każdy ma własne, wyjątkowe wspomnienia z młodości. Komiks jest świetną formą sztuki, pozwalającą przekazać indywidualne doświadczenia i pomysły. Każdy z nas może być superbohaterem. Podczas warsztatów spróbujemy stworzyć własną komiksową opowieść - poczynając od głównej postaci i jej środowiska, poprzez scenorys, sztukę stylizacji, napisy, aż do gotowej całości".

Warsztaty odbędą się 10 marca w godz. 11.00-15.00 w klubie Fama. Udział jest bezpłatny, obowiązują zapisy.

Warsztaty rodzinne (6+) - Undergroundowe breloczki i magnesy

W ramach warsztatów współczesny design spotka wielokulturowe bogactwo Podlasia, a uczestnicy spojrzą inaczej na przedmioty codziennego użytku. Dzieci i dorośli stworzą wspólnie wyjątkowe filcowe breloczki do kluczy oraz unikalne magnesy na lodówki.

Brelok to najczęściej używana ozdoba doczepiana do kluczy, zazwyczaj wykorzystywany jako gadżet reklamowy z nazwą firmy, jej logo lub kształtem nawiązującym do łatwo rozpoznawalnego produktu albo maskotki. Organizatorzy zajęć proponują rodzinom stworzenie własnego, wyjątkowego breloczka z filcu, "reklamującego" właśnie ich familię.

W drugiej części warsztatów uczestnicy stworzą magnesy, które będą pamiątkami z odbytych w wyobraźni podróży do podlaskich miejscowości o tak oryginalnych i często zabawnych nazwach jak: Pupki, Kłopoty Stanisławy, Piszczaty-Piotrowięta, Czaje Bagno, Łoje-Awissa, Masie, Nowiny Kasjerskie, Koce-Schaby, Konowały, Gnilec, Czechy Zabłotne czy Niemyje-Ząbki.

Dzieci i rodzice będą musieli wyobrazić sobie taką miejscowość oraz coś, co ją charakteryzuje (wyjątkowy budynek, ruiny, zwierzęta itp.), aby później umieścić to coś na magnesie, który ostatecznie umieszczą na swoich lodówkach. Magnesy zostaną wykonane w technice decoupage'u.

Warsztaty poprowadzi Anna Skoneczna - z wykształcenia psycholog, z zamiłowania plastyk. Przygodę z warsztatami zaczęła w roku 2012. Prowadzi zajęcia plastyczne w szkołach i na wszelkiego rodzaju eventach.

Warsztaty odbędą się 10 marca w godz. 11.00-15.00 w Centrum im. Ludwika Zamenhofa (obowiązują bilety).

Warsztaty rodzinne (10+) - Fotogramy

Jak słona jest fotografia? Sól była ważnym składnikiem dawnych procesów fotograficznych. Łączono ją z solami srebra, by uzyskać ciemniejące od słońca drobiny, które tworzyły obraz fotograficzny. Fotografia może stać się wspólną, rodzinną przygodą, dlatego do uczestnictwa w warsztatach zaproszone są nie tylko dzieci, ale również rodzice. Młodsi uczestnicy wraz z opiekunami przygotują papier solny, na którym zarejestrują świetlne odciski przyniesionych przedmiotów.

Czy dawna fotografia była czarno-biała? A może niebieska? Na kartkach powleczonych cyjanotypową emulsją uczestnicy zarejestrują grę światła w szklanych przedmiotach. Warsztat, odkrywając początki fotografii przed dziećmi, również dorosłym pozwoli spojrzeć na tę dziedzinę sztuki z innego punktu widzenia.

Warsztaty odbędą się 24 marca w godz. 11.00-15.00 w Centrum im. Ludwika Zamenhofa (obowiązują bilety). Poprowadzi je Andrzej Górski - absolwent PWSFiTv w Łodzi oraz Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie. Pracuje jako instruktor fotografii w Białymstoku. Zajmuje się XIX-wiecznymi technikami fotograficznymi. Od 2013 roku, posługując się stuletnim aparatem i procesem mokrego kolodionu, realizuje projekt dokumentalny "Jak podróżowano w XIX wieku".

Formularze zgłoszeniowe na warsztaty dostępne są na stronie organizatora.

Program: 19. Underground/Independent

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1369 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39