W sumie wyłoniono 78 talentów. Laureaci łącznie otrzymają 14 milionów złotych na realizację swoich projektów. Wyróżnieni młodzi naukowcy reprezentują trzy obszary nauk: humanistyczne i społeczne, przyrodnicze i medyczne oraz techniczne.
- Nasze programy dają młodym szansę na dobry start w akademickiej przygodzie. Wspieramy naukowców, studentów, innowatorów. Diamentowy Grant to unikalny program, który na wczesnym etapie pomaga w pracy nad własnymi projektami naukowymi. Daje on niepowtarzalną szansę na odkrycie talentów badawczych, wyłowienie prawdziwych diamentów polskiej nauki - mówi prof. Lena Kolarska-Bobiska, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
Diamentowe Granty są przyznawane od 2012 roku. Dotychczas nagrodzono 353 wybitnych naukowców, którzy będą mogli teraz zrealizować swoje skomplikowane i często bardzo kosztowne badania. Studenci mogą otrzymać nawet do 200 tys. zł. Od początku programu na rozwój młodych talentów wydano 63,3 mln zł.
W tym roku doceniono także dwie osoby z naszego regionu. Wśród laureatów znaleźli się: Michał Grześ z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej z projektem pt. "Autonomiczna współpraca robota kołowego z robotem latającym" oraz Marcin Mironowicz z Wydziału Historyczno-Socjologicznego z Uniwersytetu w Białymstoku, którego praca brzmi "Szkoły bractw cerkiewnych na terenie Wielkiego Księstwa Litewskiego w XVI-XVIII wieku".
justyna.f@bialystokonline.pl