Badacze ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Fundacji GAP we współpracy z Grupą LUX MED opracowali Indeks Zdrowych Miast. Na jego potrzeby przebadali osiem kategorii, które wpływają na jakość życia mieszkańców w 66 miastach na prawach powiatu. W kategorii "Ludność i pokolenia" uwzględniono wskaźniki odnoszące się do procesów demograficznych, struktury wieku populacji oraz stanu zdrowia.
Analizując kategorię "Ludność i pokolenie", badacze skupili się na czterech wskaźnikach: medianie wieku, wskaźniku feminizacji, który określa liczbę kobiet przypadającą na 100 mężczyzn, saldzie migracji oraz na przyczynach zgonów z powodu chorób o charakterze cywilizacyjnym – tzn. chorób układu krążenia, chorób nowotworowych, a także umieralności noworodków i osób w wieku do 65 lat (na 1000 osób w tej grupie wieku).
- Tworząc Indeks Zdrowych Miast, uwzględniliśmy wskaźnik, który pokazuje syntetycznie strukturę wieku, czyli medianę wieku – połowa mieszkańców jest młodsza, a połowa jest starsza niż ta wartość. Uwzględniliśmy również wskaźnik feminizacji, który świadczy o atrakcyjności danego miasta z perspektywy długookresowych procesów migracyjnych. Wyższy wskaźnik świadczy o tym, że miasto przyciąga nowych mieszkańców. W badanym obszarze wzięliśmy pod uwagę również ogólne saldo migracji, które pokazuje czy obecnie miasto przyciąga nowych mieszkańców, czy wręcz przeciwnie, więcej osób je opuszcza - tłumaczy dr hab. Agnieszka Chłoń-Domińczak, prof. SGH, prorektor ds. nauki Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Po zestawieniu wszystkich wskaźników, liderem w kategorii "Ludność i pokolenia" Indeksu Zdrowych Miast został Rzeszów. Dalej na podium znalazły się Warszawa i Suwałki. W pierwszej dziesiątce rankingu znalazły się także: Kraków, Olsztyn, Siedlce, Białystok, Łomża, Ostrołęka i Zielona Góra.
ewelina.s@bialystokonline.pl