Delegacja z Białegostoku rozpoczęła wizytę na Syberii od Tomska, gdzie zawitała na zaproszenie działającego tam Domu Polskiego. Pierwsze spotkanie odbyło się z wicegubernatorem obwodu tomskiego Vladimirem Samokishem (sam obwód jest większy od Polski powierzchniowo, jednakże pod względem zaludnienia - mniejszy od woj. podlaskiego o ponad 1 mln mieszkańców).
Potem przedstawiciele naszego miasta odwiedzili pracownię znanego rzeźbiarza Pana Usova i złożyli kwiaty w centrum Tomska pod Pomnikiem Polskich Ofiar Represji Politycznych. Kolejna wizyta miała miejsce w Muzeum Represji Politycznych w Tomsku, którego dyrektorem jest urodzony w rosyjskim Białymstoku Wacław Chaniewicz. Tadeusz Truskolaskii udzielił wywiadu TV w Tomsku, w którym mówił m.in. o celu wizyty na Syberii. Potem spotkał się z Polonią i wręczył prezes Domu Polskiego w Tomsku, Ninie Moisiejenko brązowy medal od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - zasłużony dla kultury polskiej "Gloria Artis".
W niedzielę delegacja białostocka uczestniczyła w Tomsku we mszy św. odprawianej przez ks. Andrzeja Duklewskiego - opiekuna kościoła w rosyjskim Białymstoku, którego parafia obejmuje cały obwód Tomski.
W niedzielę zawitano także do syberyjskiego Białegostoku, położonego 200 km za Tomskiem. W osadzie Białystok mieszka 300 mieszkańców, z czego ok. 40% to osoby z polskimi korzeniami. Do tamtejszej szkoły chodzi 14 dzieci. Gości z naszego miasta powitano przed kościołem chlebem i solą, w strojach krakowskich. Opiekunom kościoła delegacja przekazała obraz Matki Boskiej Sobieskiego, a do muzeum we wsi - haftowany herb Białegostoku. Prezydent przekazał też wszystkim, którzy byli na spotkaniu prezenty związane z naszym miastem. Następnie złożono kwiaty przy pomniku poświęconym ofiarom represji stalinowskich w Syberyjskim Białymstoku oraz we wsi Polozowo, w której znajduje się cmentarz i pomnik poświęcony wymordowanym tam Polakom.
na podst. inf. UM w Białymstoku