Debata Okrągłego Stołu na temat feminizmu

dodane dnia: 2023-03-02 przez: kul57
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2023-03-08
Do Okrągłego Stołu zaproszono mówczynie i mówców debaty oksfordzkiej oraz inne osoby. Będzie tez czas na głosy publiczności.

Zaproszenie przyjęły/przyjęli:

- Małgorzata Bieńkowska - socjolożka związana z Instytutem Socjologii UwB. Pasjonuje się fotografią, Puszczą Knyszynską i wędrówkami po niej, mama Żywego Srebra.

- Jerzy Bieluk - profesor Uniwersytet w Białymstoku, radca prawny, wspólnik Kancelaria Radców Prawnych Bieluk i Partnerzy.

- Anna Czerwińska - działaczka na rzecz praw kobiet, od 23 lat związana z organizacjami i inicjatywami feministycznymi, ekspertka równościowa, herstoryczka. Kuratorka wystaw, autorka warsztatów i zajęć akademickich poświęconych historii kobiet.

- Krzysztof Kurianiuk - doktor nauk społecznych, socjolog, medioznawca, dziennikarz, były dyrektor programowy Polskiego Radia Białystok. Zwolennik równouprawnienia, zarówno kobiet jak i mężczyzn, ale nie w każdej dziedzinie życia społecznego, i nie za wszelką cenę.

- Marek Masalski - niekiedy psycholog, częsty czytelnik, amatorski fotograf, słuchacz nieprzypadkowej muzyki, oglądacz wybranych obrazów trwałych i ruchomych, od czasu do czasu przyjazny człowiek, permanentny poszukiwacz spokoju, kolekcjoner przeżyć i myśli (głównie własnych).

- Katarzyna Rosińska – działaczka społeczna, współinicjatorka Marsz Równości w Białymstoku, współorganizatorka protestów na rzecz wykluczanych i lekceważonych grup społecznych i zawodowych.

- Michał Różycki – lat 68, zgodnie ze swoim zegarem biologicznym aktywizuję się w różnych Stowarzyszeniach, Radach i Klubach o charakterze senioralnym.
Dorota Sawicka - kobieta wielu ról, wierząca, że życie jest zmianą, tęskniąca za przewidywalnością... czasami. Z pasji dziennikarka, rzeczniczka, popularyzatorka nauki.

- Grzegorz Stefaniak - edukator antydyskryminacyjny i równościowy, feminista, z wykształcenia filolog słowiański – językoznawca. Koordynator projektów społecznych i wiceprezes w Stowarzyszeniu 9dwunastych, koordynator konkursów grantowych w Funduszu dla Odmiany.

- Agnieszka Otapowicz - trenerka, animatorka, tutorka, na co dzień związana z Ośrodkiem Wspierania Organizacji Pozarządowych - OWOP i FundacjąMasz MOC. Kocha podróże.

- Małgorzata Wenclik - prawniczka, wykładowczyni akademicka, jedna z inicjatorek Stowarzyszenia 100-lecie Kobiet, działaczka społeczna i kreatorka zmian w zakresie edukacji nieformalnej. Wierzy, że uczymy się przez całe życie i zawsze mamy szansę na zmianę otaczającej rzeczywistości.

Podczas debaty przy Okrągłym Stole poruszone będą następując zagadnienia:

1. Czym dla mnie jest feminizm? To włączanie, czy raczej oddalanie? Czy feminizm jest Polsce i Białemustokowi potrzebny?

2. Co myślę o feminatywach? Jakie są moim zdaniem przyczyny odrzucania żeńskich końcówek? Dlaczego stosowanie form żeńskich wobec mężczyzn powoduje dyskomfort, a stosowanie form męskich wobec kobiet już nie?
Czy powinno się zmienić słownictwo nazw takie jak: Dzień Sybiraka, Dzień Nauczyciela etc na: "Dzień Sybiraczki i Sybiraka", „Dzień Nauczycielki i Nauczyciela"? Czy przyznawane tytuły nie powinny zawierać też formy żeńskiej np. Tytuł Wolontariusza Roku, „Tytuł Przedsiębiorcy Roku", „Tytuł Sportowca Roku" itp. - dlaczego brak w nich form żeńskich?
Czy określenie „Polacy" powinno być wg Ciebie rozszerzane i brzmieć: „Polki i Polacy"? Czy też założenie, że słowo „Polacy" zawiera w sobie obie płcie jest w porządku?

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale wymagane jest zgłoszenie na email: 100lecie.kobiet@gmail.com. Z dopiskiem „Okrągły Stół".

Wydarzeniu będzie towarzyszyć wystawa "Nasze Bojownice. 100-lecie praw wyborczych Polek", udostępniona Stowarzyszeniu 100-lecie Kobiet przez Dom Spotkań z Historią.

Wydarzenie odbędzie się w środę (8.03), o godz. 17:00 w Nie Teatrze.

Po debacie odbędzie się spektakl „Jestem baba" o Annie Świrszczyńskiej - godz. 19.00, Nie Teatr

Wydarzenie organizują:

Stowarzyszenie 100-lecie Kobiet, Nie Teatr, Znane i Nieznane Białostoczanki, Kawiarenka Herstoryczna "Czytelnia Kobiecych Słów", My, Kobiety...
Miejsce imprezy
ul. Sienkiewicza 4
15-092 Białystok

816 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39