W ramach badania przeprowadzono obszerną analizę publikacji, w tym ponad 1100 tytułów prasowych, 5 milionów polskojęzycznych portali internetowych oraz prawie 200 stacji radiowych i telewizyjnych. Raport jest również wzbogacony o suplement, który zawiera ranking aktywności parlamentarzystów na ich własnych profilach w mediach społecznościowych, takich jak Facebook, Twitter i TikTok.
W województwie podlaskim analizie poddano 14 nazwisk posłów i posłanek, wybranych z tego okręgu. Parlamentarzyści łącznie wygenerowali 26 009 publikacji. Przekaz o partiach zdominowany jest przez Prawo i Sprawiedliwość oraz Konfederację.
Dariusz Piontkowski, jako polityk, cieszył się największym zainteresowaniem mediów. Jego działalność aktywnie relacjonowały zarówno media regionalne, jak i ogólnopolskie. Najczęstszym powodem obecności owego polityka w mediach była pełniona przez niego funkcja wiceministra edukacji i nauki.
Drugie miejsce pod względem liczby publikacji zdobył Adam Andruszkiewicz, będący również członkiem rządu - wiceministrem cyfryzacji. Jednak jeśli uwzględnimy zasięg, uplasował się on na trzecim miejscu. Jego wypowiedzi często pojawiały się na antenie TVP Info, a także na innych platformach zbliżonych do obozu rządzącego.
Na trzecim miejscu pod względem liczby publikacji znalazł się Robert Winnicki. Warto jednak zauważyć, że te publikacje nie miały wystarczającego zasięgu, aby umieścić go w czołówce posłów z województwa podlaskiego pod względem dotarcia do odbiorców. Jego sytuacja jest nieco inna, na tle dwóch pierwszych miejsc w rankingu. Winnicki startował do parlamentu z okręgu, z którego nie pochodzi i w którym na co dzień nie mieszka, a w latach poprzedzających wybory w 2019 roku nie był tutaj zbytnio aktywny. Polityk najczęściej pojawiał się w mediach o profilu prawicowym.
Na podlaskiej scenie politycznej Aleksandra Łapiak (SP) była jedyną kobietą, jednak nie osiągnęła sukcesu medialnego w środowisku zdominowanym przez mężczyzn.
– W żadnym z omawianych województw nie było tak dużej dysproporcji między kobietami i mężczyznami uczestniczącymi w debacie politycznej jak w województwie podlaskim. Aleksandra Łapiak (SP) – jedyna kobieta z podlaskiego, nie była w stanie przebić się ze swoim przekazem na scenę zdominowaną przez mężczyzn – tłumaczy Natalia Maćkowiak, starsza analityczka mediów, PSMM Monitoring & More. – Na Podlasiu słucha się głównie mężczyzn i na mężczyzn się głosuje. Warto dodać, że są to zazwyczaj mężczyźni o poglądach prawicowych albo skrajnie prawicowych – dodaje Maćkowiak.
24@bialystokonline.pl