Dziś organizatorzy zaprosili na nietypową konferencję prasową. Nietypową, bo zorganizowaną w autobusie. Odbyliśmy nim krótką wycieczkę po mieście – wyruszając sprzed Teatru Dramatycznego, potem ulicami Branickiego, Świętojańską, M. Skłodowskiej-Curie i Legionową, kończąc na Kilińskiego. W autobusie mieliśmy przedsmak weekendowych wydarzeń – aktorzy czytali fragmenty książek.
Na basenie i ściance wspinaczkowej – Białystok czyta wszędzie
- Na festiwal literacki Przeczytać Białystok składa się akcja TUczyTAMy, którą organizuje Teatr Dramatyczny i Wszędy Literackie organizowane przez stowarzyszenie Fabryka Bestsellerów – mówi Dana Łukasińska, kierownik literacki Teatru Dramatycznego. – Celem akcji TUczyTAMy jest promocja czytelnictwa i zaznaczenie obecności teatru w przestrzeni miejskiej.
W kilkudziesięciu miejscach Białegostoku stanowiska lektorów zajmą aktorzy Teatru Dramatycznego, studenci Akademii Teatralnej i zaproszeni goście. O ustalonej godzinie rozpoczną głośne czytanie wybranych książek. – Czytamy na basenie i lodowisku, w barach i restauracjach, w akademikach, w areszcie śledczym, a nawet na ściance wspinaczkowej - informuje Dana Łukasińska.
Podczas trzydniowej akcji w niemal 40 miejscach zostaną przeczytane fragmenty około 90 książek!
Tutaj Piotr Szekowski czyta na pływalni:
Aktorzy przebiorą się za różne postaci, a czytanie książek będzie pretekstem do wykonania ciekawych zadań aktorskich. Prócz wysłuchania fragmentów książek będzie można spotkać się z zaproszoną do czytania osobą, a na kiermaszu w Teatrze kupić wybraną książkę po atrakcyjnej, niższej cenie. Ponadto dziennikarze przeczytają książki dzieciom.
Pozytywna moda na czytanie
Damian Kudzinowski z Fabryki Bestsellerów wspomina, że podczas jednego ze spotkań zauważyli, że działania stowarzyszenia i Teatru Dramatycznego są podobne. – Zamiast się dublować, postanowiliśmy zrobić wspólną imprezę – opowiada. – Najtrudniejsze były kwestie proceduralne. Gdy udało im się sprostać, rozwijaliśmy inicjatywę.
Marek Kochanowski z białostockiej polonistyki dodaje, że cała akcja jest wynikiem pozytywnej mody na czytanie.
- Chcemy pokazać, że książkami można żyć cały weekend. Pomysł na "Wszędy Literackie" wziął się z geopoetyki, czyli idei łączenia konkretnych miejsc z literaturą.
W ramach projektu zaplanowano sześć wydarzeń. W sobotę, 17 listopada na dworcu PKS o podróżowaniu w literaturze z Michałem Olszewskim, autorem "Zapisków na biletach", porozmawia Andrzej Bajguz. Wieczorem w foyer Teatru Dramatycznego o Miłoszu na Podlasiu z Andrzejem Franaszkiem, autorem monumentalnej biografii Czesława Miłosza porozmawia z kolei Marek Kochanowski.
Ponadto w planach przejażdżki z białostockimi literatami zabytkowym ogórkiem. "Wszędy na resorach" zaplanowano w niedzielę, 18 listopada. Odjazd o godz. 12:00, 13:00, 14:00, 15:00 z przystanku vis a vis Muzeum Wojska. Cztery autorskie opowieści przedstawią Marek Kochanowski, Wojciech Koronkiewicz, Jan Kamiński i Michał Androsiuk. Bezpłatne wejściówki na poszczególne wycieczki dostępne pod adresem mailowym fabrykab@o2.pl, rezerwacja od 15 listopada.
Ponadto w ramach festiwalu spotkania z autorami: Krzysztofem Tomasikiem, Kają Malanowską, Dominiką Dymińską i Jasiem Kapelą oraz Wiktarem Sazonau i Michałem Androsiukiem. Organizatorzy imprezy zapraszają też na piątkowy koncert zespołu Jegomość.
- Chcemy pokazać, że literatura jest obecna – podkreśla Damian Kudzinowski. – Można rozczytać Białystok.
Program: Festiwal literacki Przeczytać Białystok
anna.d@bialystokonline.pl