Czytajmy dzieciom! Rozpoczęła się akcja Rozczytane Podlaskie

2022.05.31 14:15
Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w tym roku trwa od 28 maja do 4 czerwca. Jest to akcja przeprowadzana w pierwszym tygodniu czerwca przez Fundację "ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom". W Białymstoku we wtorek (31.05) zainaugurowano Rozczytane Podlaskie w ramach Tygodnia Czytania Dzieciom.
Czytajmy dzieciom! Rozpoczęła się akcja Rozczytane Podlaskie
Fot: Anna Kulikowska

Poprzez Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom Fundacja "ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom" chce zadbać o zdrowie emocjonalne, psychiczne, umysłowe dzieci i młodzieży. Tydzień Czytania Dzieciom to rodzaj dorocznego święta czytelniczego w Polsce.

W Białymstoku Biblioteka Pedagogiczna Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku i Rada Oddziału Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy w Białymstoku zorganizowały 2. edycję akcji czytelniczej "Rozczytane Podlaskie" w ramach Tygodnia Czytania Dzieciom. Inauguracja odbyła się we wtorek. Akcja skierowana jest do uczniów szkół podstawowych, nauczycieli, dyrektorów. W szkołach organizatorami spotkań z książką są nauczyciele - bibliotekarze. Do czytania zaproszeni są rodzice, pracownicy szkół, osoby z zaprzyjaźnionych instytucji.

Organizatorom zależy na tym, aby promować autorów i autorki związanych z naszym regionem.

Sala w Centrum Edukacji Nauczycieli była wypełniona po brzegi. Zgromadziły się tam dzieci w różnym wieku, ich opiekunowie oraz osoby z białostockiego świata polityki i kultury, dziennikarze oraz przedstawiciele służb mundurowych. Osoby te przeczytały fragmenty książek autorstwa Celiny Zubryckiej, a także Jakuba Sosnowskiego.

- Tutaj naprzeciwko znajdują się osoby sprawujące najważniejsze urzędy w mieście, województwie. Osoby także reprezentujące ważne instytucje. Przyszły tutaj do was, aby poczytać wam bajki - zwracał się do obecnych dzieci Ryszard Chodyniecki, dyrektor CEN w Białymstoku. - Wasza moc jest większa od mocy najpotężniejszych czarodziejów z baśni, ponieważ tylu ludzi tak ważnych zebrać w jednym miejscu - jest to zazwyczaj nieosiągalne. Bardzo się cieszymy, że akcja czytania jest i trwa i miejmy nadzieję, będzie się rozwijać. Ponieważ każda książka jest scenariuszem, a każdy kto czyta jest reżyserem filmu czy bajki. To co przeczytacie, co ujrzycie w wyobraźni jest bezcenne.

Celina Zubrycka pochodzi z Dobrzyniewa Dużego. Jest nauczycielem języka polskiego, bibliotekarzem, pracuje z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Pisze bajki terapeutyczne. Wydała m.in. książki "Królewna na Złotym Wózku", "Lalka Lucy" i "Osioł Mateusz", "Tere fere czyli bajki z dziecięcego pokoju".

- Kilka lat temu zaczęłam pisać bajki, o których mówi się, że są terapeutyczne. Dziękuję bardzo za zaproszenie, jestem wzruszona i jest to dla mnie ogromny zaszczyt, że będę słuchała czytania swoich bajek - podkreślała Celina Zubrycka.

Jakub Sosnowski jest trenerem biznesu, zajmującym się komunikacją interpersonalną i działaniami z zakresu PR. Jest autorem tekstów literacko-naukowych, scenariuszy komiksów i gier dla dzieci. Napisał książkę "Wuj Krasnolud i Brama Opowieści", którą to czytano podczas akcji Rozczytanego Podlasia.

- Spełniłem swoje marzenie, napisałem książkę taką, jaką chciałem przeczytać będąc dzieckiem. Tak powstała pierwsza książka z serii "Krasnolud", pt. "Wuj Krasnolud i Brama Opowieści". Później ta książka rozpoczęła serię o wuju Krasnoludzie. Napisałem drugą część i trzecią dzięki stypendium Ministra Kultury. Stworzyłem także wuja Krasnoluda, który podróżuje po Białymstoku i Podlasiu. Zrobiłem to dzięki stypendium prezydenta Miasta Białegostoku. Niebawem na deskach teatralnych będzie wystawiany spektakl o Wuju Krasnoludzie. Jestem w trakcie pisania scenariusza - mówił Jakub Sosnowski.

Portal BiałystokOnline.pl patronuje wydarzeniu.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1902 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39