Funkcjonariusze Straży miejskiej przeprowadzili rozmowy z mieszkańcami osiedli domów jednorodzinnych. Przekazali im także ulotki informujące między innymi o tym, jakiego typu materiały mogą być wykorzystywane do wzniecenia ognia, a jakich absolutnie spalać nie możemy. Podlasianie zostali także poinformowani o tym, jak smog wpływa na nasze zdrowie oraz gdzie możemy zgłaszać wszelkie nieprawidłowości.
Zmiana techniki palenia może być zmianą na lepsze. Dla środowiska i dla nas samych
Aby ograniczyć emisję dymu najlepiej jest rozpalać ogień metodą “od góry”. Możliwe jest to w przypadku każdego urządzenia, które ma wlot powietrza pod ruszt, a wylot spalin u góry paleniska.
Metoda ta polega na napełnieniu paleniska węglem, na którym układamy drewno. Na samej górze tej konstrukcji umieścić należy rozpałkę. Dzięki temu, powietrze będzie wciąż ulatywać ku górze, z kolei żar będzie schodził ku dołowi. Co najważniejsze jednak, metoda ta zapewnia ulatnianie się dymy w taki sposób, że ulegnie on prawie w całości spaleniu, a zamiast niego produkowana będzie większa ilość ciepła.
W piecach bezpiecznie i legalnie możemy palić:
- węglem kamiennym;
- węglem czeskim ("półbrunatnym") i brunatnym (gorsze parametry i 30-50 proc. wilgoci)
- niemalowanym, nieimpregnowanym drewnem;
- ekogroszkiem, pelletem, brykietami drzewnymi
- brykietami ze słomy, zbożem, odpadami roślinnymi różnego rodzaju (np. łupinami z orzechów, pestkami, szyszkami – tu ryzykiem jest jedynie zniszczenie kotła przez kwasy zawarte w niektórych pestkach (np. wiśni) albo problemy z leśniczym, bo hurtowe wynoszenie szyszek z lasu jest karalne).
Czego do pieca wrzucać nie możemy?
Obowiązujące od paru lat w województwach południowej Polski uchwały antysmogowe zakazują spalania niektórych rodzajów paliw takich jak:
- mułu węglowego i flotokoncentratu;
- miałów z (dużą) zawartością ziarna do 3mm;
- węgla brunatnego;
- niesezonowanego drewna.
Obowiązuje także bezwzględny zakaz spalania:
- śmieci;
- drewna malowanego, lakierowanego lub impregnowanego;
- palet transportowych;
- płyt meblowych;
- wszelkiego rodzaju tworzyw sztucznych;
- kolorowego papieru.
Wszelkie nieprawidłowości związane z nieodpowiednim paleniem w piecach możemy zgłaszać dzwoniąc pod numer Straży Miejskiej - 986.
24@bialystokonline.pl