Czym jest świat snów? Artyści przeprowadzą analizę

2014.09.09 00:00
Punktem wyjścia do pracy nad spektaklem "Faza REM Phase" są sny, czyli świat, który leży na uboczu realności, a w którym poruszamy się, żyjemy i działamy. Projekt przygotowują aktorzy z Grupy Coincidentia wspólnie z artystami niemieckimi.
Czym jest świat snów? Artyści przeprowadzą analizę
Fot: Michał Strokowski

Po sukcesie sztuki "Krabat", spektakl "Faza REM Phase" to kolejna wspólna realizacja teatrów Wilde & Vogel (Niemcy) i Grupy Coincidentia (Polska), do której dołączyła dwójka młodych aktorów z Białostockiego Teatru Lalek, dwoje absolwentów kierunku: teatru lalek Państwowej Wyższej Szkoły Muzyki i Sztuk Scenicznych w Stuttgarcie - Lehmann & Wenzel - oraz rysownik i grafik Robert Voss. Spektakl przygotowywany jest w koprodukcji z Białostockim Teatrem Lalek.

Szybie ruchy gałek ocznych i marzenia senne

Punktem wyjścia do pracy nad spektaklem były sny. A konkretnie faza REM, czyli taki okres snu, w którym występują szybkie ruchy gałek ocznych, wysoka aktywność mózgu, oddech jest nieregularny, wzrasta częstość skurczów serca, pojawiają się marzenia senne.

Realizatorzy spektaklu stawiają pytania. Czym jest świat marzeń sennych: innym światem odwiedzanym przez wszystkich śniących, indywidualną przestrzenią, w której fale mózgowe mamią obrazami, odrębną rzeczywistością? Jakich narzędzi potrzeba, by zbadać tę dziedzinę nauki dotyczącą snów? Jakich środków teatralnych, muzycznych czy obrazowych użyć, by do nich dotrzeć?

Teatralna analiza snów

W spektaklu występują: Paweł Chomczyk, Łucja Grzeszczyk, Michał Jarmoszuk, Samira Lehmann, Dagmara Sowa, Stefan Wenzel. Za scenografię, lalki oraz reżyserię odpowiada Michael Vogel.
- Nie poszukujemy historii, nie opowiadamy też snu - mówi Michael Vogel. - Dużo bowiem było już spektakli, które wyglądały jak sen. Za pomocą środków artystycznych badamy, jak działa faza REM snu.

Artyści nie chcieli ograniczać swoich poszukiwań. - Badamy sen za pomocą różnych przedmiotów, lalek, literatury, tekstów naukowych, muzyki - dodaje reżyser. - W momencie, gdy naukowcy nie potrafią wyjaśnić pracy mózgu, otwiera się przestrzeń właśnie dla artystów - podkreśla.

Muzykę na żywo wykona Charlotte Wilde. Jak przekonuje, warstwa dźwiękowa spróbuje odpowiedzieć na pytanie: "jak mogą brzmieć sny?".

Premiera spektaklu 12 września o godz. 18 w BTL-u. Kolejne przedstawienia 13 i 14 września.

Repertuar BTL

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1651 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39