Czy woda w kąpieliskach jest czysta? Możesz to sprawdzić w internecie

2022.08.05 08:01
Sinice czy zanieczyszczenia mogą spowodować czasowe zamknięcie kąpieliska. Dlatego, gdy planujemy weekendowy wypad nad jezioro, warto wcześniej sprawdzić, czy możliwa będzie w nim kąpiel.
Czy woda w kąpieliskach jest czysta? Możesz to sprawdzić w internecie
Fot: Malwina Witkowska

Osoby planujące wypoczynek nad wodą mogą sprawdzić czystość wody w polskich kąpieliskach morskich i śródlądowych przez internet. Umożliwia to serwis kąpieliskowy działający pod adresem sk.gis.gov.pl - strona uwzględnia wszystkie wyznaczone uchwałami rad gmin kąpieliska.

W przypadku przekroczenia dopuszczalnych wartości określonych parametrów wydawany jest zakaz kąpieli. Ponowne otwarcie kąpieliska następuje dopiero po wykonaniu kolejnego badania wody, które wykaże odpowiednią czystość. Pobieranie próbek wody i ocena jakości wody prowadzone są przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej (PIS) oraz organizatora kąpieliska. Badania wykonywane są w laboratoriach PIS lub laboratoriach zewnętrznych, które są zatwierdzane przez organy PIS.

Ponadto badania realizowane są zgodnie z ustalonym harmonogramem pobierania próbek, który obejmuje jedno badanie nie wcześniej niż 10 dni przed otwarciem sezonu kąpielowego danego kąpieliska oraz nie mniej niż trzy próbki w sezonie kąpielowym (lub dla kąpielisk w którym sezon kąpielowy nie przekracza 8 tygodni nie mniej niż dwie próbki), w okresie funkcjonowania kąpieliska, tak aby przerwa między badaniami nie przekraczała miesiąca.

Woda w kąpieliskach jest monitorowana pod kątem występowania przekroczeń zanieczyszczeń mikrobiologicznych (Escherichia coli, enterokoki) oraz obecności w wodzie zakwitu sinic (smugi, kożuch, piana), rozmnożenia się makroalg lub fitoplanktonu morskiego lub obecność innych zanieczyszczeń, takich jak materiały smoliste, szkło, tworzywa sztuczne, guma oraz inne odpady (w ilości nie dającej się natychmiast usunąć z wody).

Na stronie sk.gis.gov.pl znaleźć można, oprócz danych na temat czystości wody, także wiele innych informacji m.in. o infrastrukturze. Z pełnego raportu wybranego kąpieliska wyczytać można, czy na terenie znajduje się np. strefa na plaży do rekreacji i sportu, kosze na śmieci, toaleta, ratownik czy miejsce do kąpieli przeznaczone dla dzieci.

Zamknięte kąpieliska

Aktualnie w Podlaskiem zamknięte jest Kąpielisko Miejskie w Czyżewie. Woda jest nieprzydatna do kąpieli ze względu na parametry mikrobiologiczne - wykryto bakterie Escherichia coli, enterokoki. Kąpielisko położone jest nad rzeką Brok. Na obniżonym brzegu zbiornika na długości około 40 metrów wykonane zostały 3 strefy kąpielowe. Teren kąpieliska wykorzystywany jest rekreacyjnie m.in. posiada: wypożyczalnie kajaków i rowerków wodnych. Na terenie kąpieliska zlokalizowana jest piaszczysta plaża, ponadto na plaży zlokalizowane jest boisko do gry w piłkę siatkową.

Ze względu na zakwit sinic zamknięte jest kąpielisko PTTK w Starym Folwarku (powiat suwalski). Kąpielisko zlokalizowane jest nad jeziorem Wigry, w Wigierskim Parku Narodowym. Przez jezioro przepływa rzeka Czarną Hańcza. Kąpielisko ograniczone jest pomostami pływającymi.

Z kolei w powiecie białostockim zamknięto zalew Zarzeczany, również z powodu zakwitu sinic. Kąpielisko zlokalizowane jest na zbiorniku rekreacyjno-retencyjnym w Zarzeczanach. Jest to sztuczny zbiornik wodny powstały w 2000 r. Właścicielem zbiornika jest Gmina Gródek. Powierzchnia zbiornika wynosi 8,75 ha, a powierzchnia lustra wody 6,60 ha. Max. głębokość wody sięga 3,30 m.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

Polecamy
Saxon Akwarystyka
Saxon Akwarystykaul. Hallera 44 lok. 2
15-800 Białystok

Więcej informacji
1340 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39