Do Sejmu wpłynął już projekt
Posłowie Klubu Poselskiego Polskiego Stronnictwa Ludowego – Unii Europejskich Demokratów (PSL-UED) złożyli do Sejmu projekt, który ustanawia dni wolne od pracy w wigilię oraz Wielki Piątek. Nowe przepisy miałyby szansę wejść w życie od stycznia przyszłego roku, więc nawet, jeśli pomysł zostałby przegłosowany, to w najbliższą wigilię musimy pracować, jak co roku.
Pomysł ten miał pojawiać się już wielokrotnie, jednak zrobiło się o nim głośniej w związku z wprowadzeniem dnia wolnego (jednorazowo) 12 listopada, a więc dzień po 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Ostatnia "stała" zmiana, a więc taka, która w kalendarzach jest zaznaczona wyraźnie – na czerwono - miała miejsce w 2011 r. Wówczas doszedł trzynasty dzień wolny w roku – 6 stycznia, kiedy przypada święto Trzech Króli.
Obecnie do pracy nie musimy też chodzić: 1 stycznia (Nowy Rok), pierwszego i drugiego dnia Wielkiej Nocy, 1 maja (święto państwowe), 3 maja (Święto Narodowe Trzeciego Maja), pierwszy dzień Zielonych Świątek, Boże Ciało, 15 sierpnia (Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny), 1 listopada (Wszystkich Świętych), 11 listopada (Narodowe Święto Niepodległości), 25 grudnia (pierwszy dzień Bożego Narodzenia) i 26 grudnia (drugi dzień Bożego Narodzenia).
PSL-UED chce dołączyć do nich kolejne 2 dni, podkreślając, że wigilia jest ustawowo dniem wolnym w wielu innych krajach, np. na Słowacji, Łotwie, Litwie, Węgrzech, Cyprze, w Bułgarii, Danii czy Czechach. Jeśli chodzi o Wielki Piątek, to tego dnia wolne mają mieszkańcy aż 15 państw członkowskich Unii Europejskiej, m.in. Niemcy, Słowacy, Szwedzi, Austriacy, Duńczycy, Hiszpanie, Holendrzy, Maltańczycy czy Portugalczycy.
Te dni są ważne dla chrześcijan
W uzasadnieniu twórców projektu przywołane zostały również wyniki ankiety portalu praca.pl, z której wynika, iż wielu Polaków (24%) w wigilię może wyjść z pracy wcześniej niż zazwyczaj (11% kończy o 1-2 godz. wcześniej, a 13% o 3-4 godz.). Ich zdaniem projektowana ustawa nie będzie miała znaczącego wpływu na budżety jednostek samorządu terytorialnego, aczkolwiek możliwe są mniejsze dochody budżetu państwa.
Autorzy podkreślają przy tym, że Wielki Piątek to jeden z najważniejszych dni w roku dla wielu chrześcijan, zaś wigilia poprzedza narodziny Jezusa, jest czasem przygotowań i oczekiwań na tę chwilę.
justyna.f@bialystokonline.pl