Czy w zabytkowej kamienicy poczują się jak w domu? Już po przeprowadzce

2021.02.12 18:47
12 dzieci już zadomowiło się w pięknie wyremontowanej kamienicy przy ul. Ciepłej 4. Mają tam mieć warunki jak w prawdziwym domu.
Czy w zabytkowej kamienicy poczują się jak w domu? Już po przeprowadzce
Fot: Dawid Gromadzki / UM Białystok

­– Prowadzone przez nas małe, czternastoosobowe placówki opiekuńczo-wychowawcze łączą zadania interwencyjne i socjalizacyjne. Oznacza to w praktyce, że pracownicy otaczają opieką dziecko przywiezione o każdej porze dnia i nocy – zapewniają odzież, miejsce do spania, karmią i... przytulają – mówił piątek odwiedzając placówkę przy ul. Ciepłej 4 prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – To miejsce, w którym z winy dorosłych się znalazły, dzieci mogą traktować nie jak instytucję, a jak namiastkę prawdziwego domu.

W wyremontowanej kamienicy zamieszkało 12 dzieci: 4 przedszkolaków i 12 uczniów szkoły podstawowej. Przeprowadziły się tam z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej im. dr I. Białówny przy ul. 11 Listopada.

Maluchy przebywające w placówce mają zapewnione warunki zbliżone do domowych. Są to dobrze wyposażone pokoje, pracownie dydaktyczne i specjalistyczne, w których prowadzone są zajęcia terapii pedagogicznej, arteterapii oraz zajęcia plastyczne. Wychowankowie mieszkają w maksymalnie dwuosobowych pokojach, wyposażonych w komputery i telewizory. Do dyspozycji mają bawialnię, w której można prowadzić zajęcia korekcyjne i inne doskonalące ich umiejętności.

Dziećmi opiekuje się 6 wychowawców, jest też pielęgniarka, dwie kucharki, pedagog i pracownik socjalny oraz koordynator zarządzający domem. Dzieci mówią, że robi się domowo. Nawet te, które prawdziwego domu nigdy nie miały.

Miasto Białystok prowadzi aktualnie 7 placówek opiekuńczo-wychowawczych, wcześniej nazywanymi domami dziecka, w których przebywa łącznie 81 dzieci. Każda z nich jest przeznaczona na pobyt 14 podopiecznych.

Dzieci, którymi z różnych powodów nie może, czy nie jest w stanie zaopiekować się rodzina biologiczna, objęte są rodzinną lub instytucjonalną pieczą zastępczą. Instytucjonalna piecza zastępcza to placówki opiekuńczo-wychowawcze, takie jak ta przy Ciepłej 4. Formami rodzinnej pieczy zastępczej są: rodzina zastępcza spokrewniona, niezawodowa lub zawodowa, w tym pełniąca funkcję pogotowia rodzinnego i zawodowa specjalistyczna oraz rodzinne domy dziecka.

W Białymstoku funkcjonuje 141 rodzin zastępczych spokrewnionych, 39 rodzin zastępczych niezawodowych, 10 rodzin zastępczych zawodowych, w tym 2 pogotowia rodzinne i 2 rodziny zastępcze zawodowe specjalistyczne, 4 rodzinne domy dziecka oraz jedna placówka opiekuńczo-wychowawcza typu rodzinnego. Łącznie w rodzinnej pieczy zastępczej w 2020 roku przebywało 353 dzieci. 323 pełnoletnich wychowanków pieczy zastępczej realizowało indywidualny program usamodzielnienia. Pełnoletni wychowankowie pieczy zastępczej mogą liczyć na pomoc Miasta w znalezieniu mieszkania, na początek korzystają z 5 treningowych mieszkań chronionych.

O remoncie zabytkowej kamienicy: Kamienica przy ul. Ciepłej zachwyca! Co w niej będzie?

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1513 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39