Według danych Metrohouse, ok. 15% mieszkań z rynku wtórnego zmieniło właściciela pomiędzy 12 a 24 miesiącem od momentu rozpoczęcia sprzedaży, a 3% lokali – w czasie dłuższym niż 24 miesiące.
Które mieszkania najtrudniej sprzedać?
Mieszkania oddane do użytku po 2001 roku sprzedają się co najmniej rok. Charakteryzują się one wyższym standardem, nowoczesną aranżacją, niektóre z nich posiadają także miejsce parkingowe w garażu podziemnym. Stąd wyższa cena ofertowa, a co za tym idzie – trudności ze sprzedażą. Poza tym jest wiele podobnych ofert, a rynek pierwotny tworzy konkurencję (choć w przypadku mieszkań kupionych od dewelopera doliczyć trzeba koszty remontów i aranżacji wnętrza – ok. 500–600 zł/mkw.). Dodatkowo wiele osób, które wcześniej kupiło takie mieszkania, wydało na nie dużo pieniędzy, a część z nich zaciągnęła kredyty denominowane we frankach, dlatego zazwyczaj sprzedający nie chcą zejść z ceny.
Jak podaje Metrohouse, większość, bo ok. 52% mieszkań, które długo się sprzedają, to lokale mające 3 pokoje lub więcej. Najmniej jest kawalerek – ok. 16% takich mieszkań.
Przyczyn jest wiele
Przedłużająca się sprzedaż mieszkań wynika m.in. z niepraktycznego rozkładu lokalu, zbyt dużej powierzchni, nieciekawej okolicy, czy nieprawidłowej wyceny oferty przez właściciela. Jeżeli dodatkowo nie jest on skłonny do negocjacji, transakcja oddala się w czasie.
marta.a@bialystokonline.pl