Czy styczeń będzie pełen śniegu? Długoterminowa prognoza pogody dla Białegostoku

2022.01.01 06:49
Synoptycy nie prognozują obfitych opadów śniegu w styczniu. W dużej mierze dominować będą opady deszczu - często powodującego gołoledź. W drugiej połowie miesiąca czekają nas spore przymrozki.
Czy styczeń będzie pełen śniegu? Długoterminowa prognoza pogody dla Białegostoku
Fot: Malwina Witkowska

Pierwszy weekend Nowego Roku

1 stycznia w Białymstoku przyniesie dość zimną i mokrą termikę. Dominować będą opady deszczu oraz całkowite zachmurzenie. Wilgotność powietrza będzie na poziomie 87 proc.

Termometry w ciągu dnia wskażą średnio 5-6°C, choć odczuwalna wyniesie zero. W nocy wystąpi lekki przymrozek do -1°C.

Wiatr północno-zachodni powieje ze średnią prędkością 29 km/h, w porywach do 50 km/h. Ciśnienie atmosferyczne umiarkowane, wyniesie 1014 hPa. Biomet będzie niekorzystny.

Wschód słońca nastąpi o godz. 7.41, astronomiczne południe o godz. 11.30, a zachód o godz. 15.20. Dzień potrwa zatem 7 godzin i 39 minut a noc 16 godzin i 21 minut. Z kolei księżyc wzeszedł o godz. 6.27, a zajdzie o godz. 13.36. jest on aktualnie w fazie ubywającej.

1 stycznia to według kalendarza świąt nietypowych: Światowy Dzień Kaca, Światowy Dzień Pokoju, Dzień Domeny Publicznej.

2 stycznia czas nas podobna pogoda. W Białymstoku dominować będą opady deszczu ze śniegiem, a chmury pokryją 90 proc. nieba. W porównaniu do soboty, w niedzielę wzrośnie wilgotność powietrza do 91 proc.

W ciągu dnia temperatura wyniesie średnio 5°C. W nocy termometry w Białymstoku wskażą -1°C.

Wiatr południowy powieje ze średnią prędkością 22 km/h, momentami do 45 km/h. Barometry wskażą 1016 hPa. Warunki biometeorologiczne będą kolejny dzień z rzędu niekorzystne.

Słońce wzejdzie o godz. 7.41, a zajdzie o godz. 15.21. Długość dnia wyniesie zatem 7 godzin i 40 minut. Z kolei wschód Księżyca będzie o godz. 7.47, a zachód o godz. 14.34. Tego dnia na niebie pojawi się nów - w astronomii jest to jedna z faz Księżyca, podczas której Księżyc znajduje się między Słońcem a Ziemią. Wówczas cała strona Księżyca widoczna z Ziemi jest w cieniu, wobec czego Księżyc nie jest widoczny gołym okiem.

2 stycznia to według kalendarza świąt nietypowych: Dzień Ptysia, Światowy Dzień Introwertyka.

Jaki będzie styczeń?

Zima w pełni, ale czy będzie to mroźna i śnieżna? Wielu z nas zadaje sobie to pytanie.

Pierwszy tydzień zapowiada się na deszczowy, ale dość ciepły - momentami termometry wskażą nawet 7°C. Pogoda na święto Trzech Króli w Białymstoku zapowiada się na pełną słońca, choć delikatny mróz utrzymywać się będzie przez większość dnia.

Drugi weekend stycznia będzie balansować na poziomie zera i przymrozku do -4°C w nocy. Dominować będą dość spore opady marznącego deszczu, który powoduje gołoledź.

Od drugiej połowy stycznia termometry będą wskazywać już znacznie niższe temperatury. Na półmetku miesiąca (15.01) w ciągu dnia ma być średnio -6°C, a w nocy nawet -11°C. Podobnie będzie się prezentować kolejny tydzień. Pomimo sporego mrozu, synoptycy nie prognozują obfitych opadów śniegu.

Biały puch może się pojawić w ostatnim tygodniu stycznia. Wówczas będziemy mogli liczyć na prawdziwie białą zimę.

W przeciągu tego miesiąca długość dnia wydłuży się o niemal 1,5 godziny. Dla porównania - 1 stycznia wschód słońca nastąpi o godz. 7.41, a zachód o godz. 15.20 więc długość dnia wyniosła 7 godzin i 39 minut. Natomiast 31 stycznia słońce wzejdzie o godz. 7.18, a zajdzie o godz. 16.09 - wówczas dzień potrwa 8 godzin i 56 minut.

Jak twierdzi przysłowie: Kiedy styczeń mokry trzyma, zwykle bywa długa zima!

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1816 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39