Czy motyl współpracuje z mrówką i dokąd zmierza COVID? Nadchodzi Noc Biologów!

2022.01.11 08:06
Nadchodzi kolejna Noc Biologów na Uniwersytecie w Białymstoku. Jak zawsze jedno jest pewne - będzie bardzo ciekawie!
Czy motyl współpracuje z mrówką i dokąd zmierza COVID? Nadchodzi Noc Biologów!
Fot: Justyna Fiedoruk

Czy roślina może być dowodem w sprawach karnych? Co wiemy o kropli wody? Czy mrówki i motyle współpracują? I dokąd zmierza pandemia COVID-19? Na te (i wiele, wiele innych) pytania można poznać odpowiedzi w trakcie Nocy Biologów organizowanej co roku przez Wydział Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. Tegoroczna edycja zaplanowana jest na piątek (14.01).

- Hasłem przewodnim tegorocznej Nocy Biologów jest "Różnorodność biologiczna: od genu po ekosystem”. Można zatem spodziewać się tematyki dotyczącej funkcjonowania organizmów na różnym poziomie organizacji materii, ale także tematów bieżących, jak choćby pandemia. Przygotowaliśmy kilkanaście propozycji. Są wśród nich wykłady, warsztaty, quizy, czy dyskusje, skierowane do pasjonatów przyrody. Program Nocy Biologów na UwB przewiduje zajęcia dla osób od 6 roku życia, natomiast górnej granicy wieku nie ma. Bez wątpienia każdy znajdzie coś dla siebie – mówi dr Marek Bartoszewicz, prodziekan Wydziału Biologii, który organizuje Noc Biologów przy wsparciu Koła Naukowego Biologów oraz Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego.

W organizowanych wydarzeniach może wziąć udział każdy – potrzebny jest jedynie dostęp do internetu. Podobnie jak rok temu akcja będzie prowadzona online, a większość zajęć odbędzie się za pośrednictwem platformy MS Teams. Imprezy potrwają cały dzień, od godz. 10.00 do 19.00.

Najmłodsi uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję m.in. przyjrzeć się wodnemu życiu małych stworzeń w trakcie warsztatów z mikroskopowania czy spotkać się oko w oko z czaszką niedźwiedzia bądź lwa. Dzieciaki w wieku od 8 do 12 lat mogą zaś dowiedzieć się czy pszczoły żyją w miastach? Z kolei nieco starsi bliżej przyjrzą się mrówkom i motylom oraz dowiedzą się, czy mogą ze sobą współpracować? Omówiona zostanie też funkcja roślin - czy mogą one stać się dowodami w sądzie? Miłośnicy przyrody odkryją też tajemnice kropli wody oraz zastanowią się dlaczego grzyby to skryci zabójcy w naszym ciele. Przedstawiony zostanie też alfabet wirusa - uczestnicy tego spotkania będą szukać odpowiedzi na pytanie dokąd zmierza pandemia Covid-19.

Udział we wszystkich spotkaniach jest bezpłatny. Na warsztaty czy wykłady trzeba się wcześniej zarejestrować. Zasady i linki do spotkań zainteresowani znajdą na stronie www.nocbiologów.pl.

- Chęć uczestnictwa w Nocy Biologów można zgłosić też mailowo, wysyłając wiadomość pod adres: noc.biologow@uwb.edu.pl. Zgłoszenie powinno obejmować liczbę osób, warsztaty, których dotyczy i, w przypadku zajęć, które odbywają się w dwóch grupach, wskazanie konkretnej grupy zajęciowej – informuje dr Marek Bartoszewicz.

Wydział Biologii Uniwersytetu w Białymstoku bierze udział w Nocy Biologów praktycznie od początku jej trwania. Wydarzenie co roku cieszy się dużą popularnością.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1640 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39