Stowarzyszenie 100-lecie Kobiet kontynuuje publiczną dyskusję o feminizmie - rozpoczętą debatą oksfordzką w listopadzie ubiegłego roku w Nie Teatrze w ramach cyklu Kobiety do Dzieła.
W debacie oksfordzkiej rolą mówczyń i mówców było przedstawienie argumentów "za" tezą lub "przeciw" tezie, bez prezentacji własnego zdania. Teza brzmiała wówczas: "Feminizm jest Polsce potrzebny", a w głosowaniu zdecydowanie zwyciężyły argumenty "za". Tym razem debatantki i debatanci spotkają się przy okrągłym stole i wypowiedzą się we własnym imieniu.
- Pomysł na wydarzenie narodził się w trakcie debaty oksfordzkiej, z potrzeby dalszych rozmów o feminizmie, głośno i emocjonalnie wybrzmiewających zarówno przy ławach propozycji, opozycji, jak też ze strony publiczności. Ze sceny Nie Teatru padła wówczas obietnica zorganizowania II części debaty w formie okrągłego stołu właśnie 8 marca w Międzynarodowym Dniu Kobiet - przekazało Stowarzyszenie 100-lecie Kobiet.
Przy okrągłym stole nie ma żadnych przywilejów, a wszystkie osoby uczestniczące podlegają tym samym regułom i mają te same prawa. Najważniejsze jest poszanowanie prawa do wyrażenia swojego punktu widzenia bez przerywania oraz szacunek dla odmienności opinii.
Podczas debaty poruszone zostaną takie zagadnienia jak: Czym dla mnie jest feminizm? Czy feminizm jest Polsce i Białemustokowi potrzebny? Co myślę o feminatywach? Czy powinno się zmienić słownictwo nazw takie jak "Dzień Nauczyciela" na "Dzień Nauczycielki i Nauczyciela"?
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale wymagane jest zgłoszenie na email: 100lecie.kobiet@gmail.com z dopiskiem "Okrągły Stół". Wydarzenie organizują: Stowarzyszenie 100-lecie Kobiet, Nie Teatr, Znane i Nieznane Białostoczanki, Kawiarenka Herstoryczna "Czytelnia Kobiecych Słów", My, Kobiety.
Szczegóły dotyczące wydarzenia: Debata Okrągłego Stołu na temat feminizmu.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl