Mamy powód do dumy
Raport Startup Poland podsumowuje pięć lat startupowej sceny w Polsce. Jego wyniki są bardzo optymistyczne dla Białegostoku. Jak się okazuje, ekosystemy tworzone w naszym mieście - oraz w Lublinie - zyskują na znaczeniu. To właśnie tutaj - nie licząc oczywiście Warszawy i Wrocławia - powstaje najwięcej innowacyjnych firm w przeliczeniu na mieszkańca.
– Na startupowej mapie kraju Białystok, z roku na rok, widoczny jest coraz bardziej. Nasze startupy dostrzegane i nagradzane są w prestiżowych konkursach, rankingach o zasięgu krajowym, jak i międzynarodowym. Lokalne instytucje otoczenia biznesu, uczelnie i przedsiębiorcy coraz mocniej angażują się we wspieranie startupów i ich promocję. Coraz lepiej ze sobą współpracują – powiedziała Anna Daszuta-Zalewska, dyrektor Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego.
To z Białegostoku pochodzi m.in. Photon Entertainment – twórca i producent Photona, pierwszego na świecie robota, który rozwija się razem z dzieckiem. Umożliwia on naukę programowania nie tylko w rodzimych szkołach, ale także jest obecny w zagranicznych placówkach, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie czy Chinach.
Nasze miasto przyciągnęło również Tysona Quicka, Amerykanina, którego startup Instapage z San Francisco (w 2018 roku pozyskał 15 mln dolarów od Morgan Stanley Expansion Capital) postanowił rozwijać się właśnie na Podlasiu.
Firmom pomaga Białostocki Park Naukowo-Technologiczny
Białostocki Park Naukowo-Technologiczny wspiera przedsiębiorców, naukowców, pasjonatów nowych technologii i idei. Tworzy największą w regionie społeczność startupową.
Realizuje m.in. projekt platformy startowej dla nowych pomysłów "Hub of Talents 2", skierowany do wszystkich chcących rozwinąć swój pomysł na innowacyjny produkt lub usługę oraz przekształcić ideę w sprawnie działający i przynoszący dochody biznes. Podczas kilkumiesięcznej inkubacji mogą korzystać z bezpłatnej obsługi księgowej, podatkowej i prawnej. Współpracują z menedżerem inkubacji oraz mentorami, tworząc biznesowe fundamenty swojego przedsięwzięcia. Początkujący przedsiębiorcy korzystają również m.in. ze szkoleń i warsztatów oraz wsparcia marketingowego. Najlepsze startupy mają możliwość odbycia wizyty studyjnej w Dolinie Krzemowej.
Nabór do programu jest ciągły i podzielony na 8 cykli. Pierwszą turę inkubacji zakończyło 40 startupów. Przewiduje się, że przez 3 lata "Hub of Talents 2" pomoże wejść na rynek 270 innowacyjnym przedsiębiorstwom.
BPN-T jest także partnerem Samsung Inkubatora, którego działalność skupia się wokół 17 celów zrównoważonego rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych. To pierwsze na świecie miejsce tego typu, gdzie w bezpłatnej przestrzeni, przy wsparciu nowych technologii i ekspertów, startupy tworzą rozwiązania na rzecz odpowiedzialności społecznej. Najlepsze pomysły mogą liczyć na wsparcie finansowe od Samsunga, przy zachowaniu pełnych praw do swoich koncepcji. Inkubator ten działa w przestrzeni białostockiego technoparku.
Warto mieć świadomość, że Białostocki Park Naukowo-Technologiczny służy wsparciem nie tylko startupom, ale również dojrzałym firmom, które prowadzą działalność innowacyjną. Startupom umożliwia przede wszystkim wynajęcie powierzchni biurowej, produkcyjnej i laboratoryjnej na preferencyjnych warunkach. Ponadto oferuje usługi doradztwa oraz szkolenia w zakresie prowadzenia i rozwijania działalności gospodarczej. Organizuje i współorganizuje liczne wydarzenia branżowe, szkolenia, warsztaty i konferencje. Daje możliwość rozwijania sieci kontaktów, oferuje wsparcie promocyjne.
ewa.r@bialystokonline.pl