Często biegamy i systematycznie jeździmy rowerami. Podlaskie triumfuje w ważnym rankingu

2022.05.25 17:42
Jak wynika z badania MultiSport Index 2022, 87% mieszkańców województwa podlaskiego przynajmniej raz w miesiącu podejmuje aktywność fizyczną. To najlepszy wynik w całym kraju.
Często biegamy i systematycznie jeździmy rowerami. Podlaskie triumfuje w ważnym rankingu
Fot: Grzegorz Chuczun

Ruszamy się po to, by być zdrowym psychicznie

Przed wybuchem pandemii największym motywatorem do podejmowania aktywności fizycznej była potrzeba wsparcia zdrowia fizycznego. Według danych z MultiSport Index taką motywację zgłaszało aż 47% aktywnych ruchowo Polaków. W pierwszym roku pandemii, z powodu nadmiernego stresu, problemów z kręgosłupem czy też wzrostu masy ciała, nastąpiła zmiana powodu uprawiania sportu i wszystkie motywacje dotyczące zdrowia (23%), samopoczucia (24%) i sylwetki (23%) stały się równie istotne.

Obecnie, wraz z rosnącą skalą problemów związanych ze zdrowiem psychicznym, aktywność fizyczna staje się ważnym elementem dbania o dobrostan mentalny już dla 42% Polaków. Lepsze samopoczucie jest najsilniejszym motywatorem do ćwiczeń dla mieszkańców naszego województwa. Poprawę kondycji psychicznej, uczucie przyjemności, chęć relaksu czy redukcji napięcia psychofizycznego jako powód uprawiania sportu wskazuje 35% aktywnych ruchowo mieszkańców Podlasia. Lepszy wygląd czy poprawa sylwetki są wartościami nadrzędnymi jedynie dla 6% ankietowanych.

Co ciekawe, mieszkańcy naszego regionu ćwiczą najchętniej. Jak wynika z danych zawartych w MultiSport Index 2022, 87% Podlasian podejmuje aktywność fizyczną przynajmniej raz w miesiącu, co jest rezultatem lepszym od średniej krajowej aż o 22 punkty procentowe.

Warto zaznaczyć, że preferencje osób z północno-wschodniej części kraju w kwestii rodzaju aktywności odbiegają od wyborów ogółu Polaków. Ponad połowa Podlasian najchętniej decyduje się na bieganie. Tę formę aktywności wybiera aż 58% badanych. Chętnie jeździmy też na rowerze (39% wskazań), a ponadto do najpopularniejszych dyscyplin zaliczają się także najczęściej wybierane przez ogół Polaków spacery (19%), ćwiczenia na siłowni lub w klubie fitness (13%) oraz gimnastyka (8%).

Jesteśmy liderem, ale i tak połowa z nas ćwiczy za mało

Za popularyzatorów aktywności fizycznej wśród Polaków uważa się przede wszystkim sportowców, lekarzy, psychologów i psychoterapeutów oraz osoby z najbliższego otoczenia. Uwagę zwraca fakt, że 42% mieszkańców województwa podlaskiego docenia w tym temacie również wpływ pracodawców. Niektórzy z nich oferują bowiem benefity pozapłacowe z zakresu sportu i rekreacji, takie jak np. karta MultiSport.

- Obecnie w Polsce z karty MultiSport korzysta już 940 tys. osób. Z badań wiemy, że 91% jej użytkowników traktuje ten benefit jako ważny punkt w ofercie zatrudnienia. Ma ona też realny wpływ na poziom podejmowanej aktywności fizycznej. 99% naszych użytkowników jest aktywnych fizycznie przynamniej raz w miesiącu, co stanowi wzrost o 34 punkty procentowe w porównaniu do poziomu aktywności fizycznej ogółu społeczeństwa. Korzyści z promocji aktywności fizycznej za pośrednictwem karty sportowej są obustronne. Systematyczne ćwiczenia mają korzystny wpływ na kondycję psychofizyczną, przyczyniają się także do zwiększenia produktywności, polepszenia koncentracji i zaangażowania pracowników, a w konsekwencji wpływają pozytywnie na organizację i jej wyniki, zmniejszając liczbę zwolnień lekarskich oraz rotację pracowników - mówi Emilia Rogalewicz, członek Zarządu Benefit Systems.

Mimo tego, że mieszkańcy naszego regionu ze sportem żyją w zgodzie, to jednak nie oznacza to, że problem zbyt małego ruchu nie istnieje. Z badań wynika bowiem, że zaledwie 2 na 5 (41%) dorosłych Polaków wypełnia podstawowe zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia, podejmując co najmniej 150 minut umiarkowanej lub 75 minut intensywnej aktywności fizycznej w tygodniu. Sytuacja w naszym województwie prezentuje się nieco lepiej, bowiem zalecenia WHO realizuje 49% dorosłych mieszkańców w wieku od 18 do 64 lat.

- Jest to niepokojący wynik, tym bardziej, że nie możemy mieć pewności czy deklaracje oddają stan faktyczny. Dodatkowo warto pamiętać, że aktywność jest aktywności nierówna. Dla 13% aktywnych fizycznie Polaków jedyną formą ruchu, jaką podejmują, jest spacer, a ten zazwyczaj nie jest wystarczający, by efektywnie wypełnić rekomendacje WHO i spowodować korzystne zmiany dla zdrowia - podkreśla dr hab. n. med. Ernest Kuchar, specjalista medycyny sportowej i chorób zakaźnych z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Rafał Żuk
rafal.zuk@bialystokonline.pl

1886 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39